Leden 2017

Small World

31. ledna 2017 v 19:58 Small World
Když jsem přemýšlel, čemu bych mohl věnovat další článek, zprvu by mě nenapadlo, že se bude jednat právě o hru Small World. Né, že by hra byla špatná, to vůbec ne, spíše se ale mezi přáteli tu a tam objeví někdo, kdo Vám hru nějakým způsobem znepřátelí a pak po ní už nesáhnete s takovým elánem. Proč jsem si ale vybral Small World mezi prvními hrami, kterým chci věnovat pár řádků? Může za to fakt, že i když nejsem zrovna jejím vlastníkem, zítra se chystám do čajovny, kde tuhle hru chci představit dál a pokud se zalíbí, pak po ní sáhnu, abych ji začlenil do rodiny. A tak jsem si řekl, že i zde napíši něco o této krásné záležitosti.

Small World je, jak už název napovídá, jakýmsi malým světem. Světem, kde žije spousta různých národů, se kterými se můžeme setkat v kdejakém fantasy. My těmto národům napomáháme v boji proti sobě, jelikož se jim tento svět stává čím dál více těsnějším. Tímto se neustále jeden národ s druhým perou, až nakonec ten slabší národ padne do zapomnění a na světě se objeví jiný, mladší a silnější národ, který vzniká pro to, aby převálcoval ty slabší národy, které se radují z předešlých vítězství.

Small World je hra pro 2 - 5 hráčů. Pro každý počet hráčů se tu nachází větší a větší mapa, abychom se na ni vlezli, ale zároveň si i "lezli do pole" :) Tímto se dostáváme do křížku s dalšími hráči a dochází k napadání jednotlivých národů.
Hra obsahuje spoustu různých ras, kde každá z nich je unikátní pro svoji jedinečnou schopnost. Aby toho nebylo málo, každá z těchto ras získá i svoji náhodně vybranou vlastnost, takže vznikají rasy se dvěma unikátními schopnostmi, které se těší, až budou moci tváří v tvář stát proti svým nepřátelům. Rasy jsou na herním poli znázorněny žetony a jejich počet se může měnit v závislosti na vlastnosti a schopnosti, kterou bytosti vlastní. Tyto žetony pochodují a podmaňují si všechny lokace, co jim stojí v cestě a pokud náhodou už zbývá poslední tvoreček, který by se rád dostal dál, slouží mu pro jeho tah šestistěnná kostka, která nám napomáhá v boji, nemáme-li už dostatečný počet žetonů pro zabírání dalších lokací. V případě, že už je národ neproduktivní, upadne do zapomnění a vybereme si další z nabídky existujících národů. V tuhle chvíli jsou pro nás produktivní jak zapomenutý, tak nový národ, přestože ten v zapomnění se stává snadným cílem pro nepřátele. Takto se střídají jeden hráč po druhým, po dobu tolika kol, kolik si znázorňuje mapa, kde se boj odehrává. Po každém tahu dostáváme příslušný počet bodů v podobě mincí a vlastník nejvyššího počtu bodů na konci hry vítězí. Těchto mincí ale využíváme i v průběhu hry, takže je potřeba dobře s nimi nakládat.

Small World jako všechny hry, které jsem zatím popisoval, obsahuje řadu přídavků, které do hry lze zakomponovat. Obvykle přináší několik dalších národů a vlastností, ale hru to určitě obohatí. Hra se rozšiřuje neustále a vznikl i velký přídavek s názvem Small World: Underground, který lze hrát jako základní hru, takže záleží na chuti hráče, jestli chce, aby se jeho hra odehrávala na, nebo pod zemským povrchem :) V této základní hře se nachází jiné rasy s jinými schopnostmi a jen pár drobnými změnami oproti původní hře, ale postavy z jedné můžete používat i na té druhé (kdyby někdy někdo uvažoval nad tím, že by si pořídil celou sbírku :))


Co říct na závěr? Opět zjednodušeně řečeno to, o co ve hře vlastně jde a pokud to někoho zaujme, budu jedině rád :) Sám jsem zvědav, jestli po zítřejším představení Small Worldu budu přesvědčen o jeho koupi, protože je to určitě graficky moc krásná záležitost, která by se mohla stát součástí sbírky kteréhokoliv hráče a jelikož anglicky jsou pouze pravidla (která jsou na internetu přeložena) a kromě názvu ras a vlastností se zde nevyskytují texty, určitě ji ocení i Ti, kteří zrovna s angličtinou moc nekamarádí :) Za sebe doufám, že se hra zalíbí a já budu mezitím přemýšlet, co bude na programu blogu příště.


Bang! - karetní přestřelka

27. ledna 2017 v 21:26 Pro začínající
Jak už název vypovídá, půjde o karetní hru, aby to nebyli zatím jen deskové, které bych doporučil začínajícím hráčům :) Myslím si, že o ní mnozí minimálně slyšeli a věřím, že obrovská převaha lidí s ní přišli do styku i když kolem ní jen prošli v obchodě. Jde o hodně známou karetku, kterou bych nejen doporučil na herní začátky, ale myslím si, že i zkušení hráči si určitě rádi oddechnou u téhle záležitosti, hlavně, pokud se u stolu sejde větší počet lidí.


Základní hra je čistě karetní, pro 4 - 7 hráčů, kde se vložíme do role postav z divokého západu. Na začátku utkání si vybereme z přítomných postav, které jsou k dispozici. Je tu spousta známých lidí jen s mírně upravenými jmény a každý má svoji jedinečnou schopnost, která mu ve hře pomáhá, nebo škodí soupeřům. Po výběru postavy si vylosujeme z rolí, které jsou k dispozici podle toho, kolik se nás chystá hrát. Jedná se o role šerifa, pomocníka šerifa, bandity a odpadlíka. Tyhle role jsou až po vyřazení jednotlivých hráčů utajeny. Kromě šerifa. Od toho hra začíná a jeho úkolem je, aby přežil a vyřadil všechny bandity a odpadlíka. Na pomoc mu slouží jeho pomocník, o kterém šerif nemá ponětí, kdo z hráčů to může být. Úkolem banditů je zbavit se šerifa a odpadlík musí vydržet ve hře co nejdéle, aby byl nakonec posledním hráčem. Po rozdělení rolí se rozdají karty a hráči, jeden po druhém, ve svých tazích používají jednotlivě karty, aby oslabovali soupeře, podpořovali spojence a nebo... prostě blafovali :) Každá hra je jiná, každá hra je jinak dlouhá a rozhodně se nad touhle hrou dají zabít hodiny volného času.

Pro větší rozmanitost hry pak slouží spousta přídavných balíčků, kde každý přináší nové postavy, nové doplňky a karty, takže hra se hned tak neohraje. Některé z nich stojí za pořízení, při některých jsem si všiml, že jako nový doplněk zrovna nelahodí našemu gustu :(

Pro oblíbenost Bangu vycházejí stále nové modifikace. V roce 2013 vyšla kostková verze, která je sice rychlá, ale kde roli hraje i náhoda. Po pořízení a vyzkoušení se musím přiznat, že i když se mi hra poměrně líbí, původní karetní verzi mám určitě radši, ale zase někomu dalšímu mohou víc vyhovovat kostky, že ano. Tato kostková verze mi na druhou stranu přijde jednodušší, co se pravidel týče a je na ni spousta kladných názorů.
Asi nejnovější verzí na trhu je Bang! Duel z roku 2015. Ten je zase určený jen pro 2 hráče. Neměl jsem možnost jej vyzkoušet, ale názor známých je takový, že není vůbec špatný. Rozhodně se do budoucna chystám vyzkoušet a později o něm budu moct napsat třeba víc :)

Tahle karetní hra není vůbec špatná, rozhodně stojí za to si ji pořídit, rozšiřovat a pokud máte spoustu přátel, se kterými vymýšlíte, co si zahrát, nebál bych se Vám ji doporučit :) Jednotlivé hry se mohou hrát 10 minut, mohou se ale také protáhnout na několik desítek minut, což bude možná nudné pro ty, kteří budou momentálně vyřazení, ale myslím si, že tuhle hru by si měl vyzkoušet kdokoliv, kdo o "deskovky" bude mít zájem :)

Catan

26. ledna 2017 v 20:29 Pro začínající
Catan, neboli Osadníci z Katanu, patří dle mého mezi další hry, které by si měl každý začátečník vyzkoušet, než se rozhodne postupně dál zapadnout do světa deskových her. Pravidly jednoduchá hra, která podporuje ve vytváření strategií, přestože v ní velkou roli hraje náhoda ovlivněná kostkami. Hra získala ocenění "Hra roku 2004".
Catan
Deskovku si mohou zahrát 3 - 4 hráči. Dostáváme se do rolí osadníků, kteří na předem vytvořeném ostrově budují cesty, vesnice a ty poté přetvářejí na města, což jim v průběhu klání přináší body. K tomu musejí těžit suroviny, které se na ostrově nacházejí. Je třeba dobře zvážít, kam svoji osadu postavit, aby pro nás byla co nejvíce přínosnou.
Zezačátku vytvoříme herní plán z hexů, které máme k dispozici, k jednotlivým políčkům přidělíme číslo a k jejich krajům vesničky a cesty. Každá číslice znázorňuje, jaká hodnota od 2 do 12 musí na kostkách padnout, aby daná lokace byla výnosná. Je tedy potřeba zvážit, jestli má cenu stavět své stavby do lokací s číslem 2, nebo 12, protože pravděpodobnost, že zrovna tyto hodnoty padnou na dvou kostkách, je minimální. Přesto to někdy nejde jinak a kolikrát byste se i divili, jaká náhoda v této hře panuje. Taky je potřeba počítat s tím, že hra s Vámi může zamávat a nebude se Vám dařit vůbec, přestože šance na hodnotu je vysoká. To je jen drobná poznámka z vlastní zkušenosti :) Můžeme získávat suroviny v podobě dřeva, jílu, obilí, kamení a ovcí, s jejichž pomocí dál budujeme další stavby potřebné pro vítězství. Pokud se nedaří stavět stavby, ještě je možnost sbírat akční karty, které také mohou přinášet body, popřípadě obsahují text, který pro nás může být nějakým způsobem prospěšný. Nakonec vyhrává hráč, který jako první dosáhne 10 bodů, což je sice málo, ale i tak se může hra pořádně protáhnout.

Ještě bych měl upozornit na fakt, že co se týče pravidel, uvádím je hodně zjednodušeně. Nemá cenu tu vypisovat vždy několikastránkové eseje, obsahující kompletní pravidla, ale spíše se snažím hru zjednodušeně nastínit, aby si potencionální hráč udělal alespoň malý obrázek o tom, o čem je vlastně řeč a aby sizvážil, zda by jej mohla hra zaujmout, nebo ne :)

Osadníky bych určitě označil jako další z jednodušších her, kterou si ale určitě čas od času zahrají i zkušení hráči. Hra je pokaždé jiná, díky možnosti pokaždé jinak rozložit herní plán. Dále rozmanitosti určitě napomůže řada různých rozšíření, které vždy hru nějakým způsobem obohatí, ale která zatím nemohu hodnotit, jelikož s nimi nemám zkušenost :) Určitě si troufnu doporučit komukoliv, kdo se po něčem poohlíží, ale jinak bych o tom snad nepsal :)

Carcassonne

25. ledna 2017 v 20:35 | Attanono |  Pro začínající
Jako první hru, na kterou by bylo dobré poukázat a která si určitě zaslouží umístění mezi hry, kterou by si mohl kdokoliv, kdo se rozhodne dát společenským hrám je hra CARCASSONNE.

Carcassonne je jednak jméno jednoho jihofrancouzského města, které je významné svým opevněním, ale taky si tento název vysloužila desková hra, ve které se hráči dostávají do rolí budovatelů krajiny plné měst, luk, cest a klášterů. Hra vznikla roku 2001 a i tento rok dostala ocenění Spiel des Jahres ("Hra roku", německé ocenění společenských her). O českou verzi hry se postarala společnost MINDOK, která se zaměřuje na moderní společenské hry. Je jednou z her, na kterých jsem začínal a mezi hráči bude určitě patřit možná ne zrovna k nejoblíbenějším (protože už pro ně nepředstavuje žádnou výzvu), ale určitě k nejznámějším hrám v této době.

Základní hra je pro 2 - 5 hráčů (některé budoucí prvky dále rozvíjejí hru pro 6, 7 a 8 hráčů). Máme k dispozici karty krajin, díky kterým tvoříme již zmíněné města, louky, cesty a kláštery. Dále získáme po 8 figurkách, které postupně vkládáme do hry jako rytíře, lupiče, sedláky a mnichy. Jako poslední důležitý prvek hry je tabulka pro počítání bodů. Po rozdělení všech prvků se postupně vkládají do hry odhalené kartičky krajin, které na sebe navzájem navazují a ke kterým přikládáme jednotlivé figurky, aby splnili svoji roli. Po uzavření jednotlivých prvků následuje přičítání bodů hráči, kterému díky přítomnosti jeho figurky cesta, město nebo klášter náleží. Louka má speciální počítání, které se vyhodnocuje až ve finále hry. Po rozmístění všech kartiček krajin hra končí a hráči spočítají zbytek bodů, které ještě mohou získat z rozložené krajiny, nakonec se spočítají louky a vítězí hráč s nejvyšším počtem bodů.

I přes svůj věk je tato hra určitě takovou, která by neměla sběratelům chybět, přestože je možné, že pro její jednoduchost se k ní zkušenější hráči už později nebudou vracet.

Carcassonne

Úvodem...

24. ledna 2017 v 15:42 | Attanono
Vítám Vás na svém blogu.

Co říci úvodem?

Jmenuji se Attanono (zkráceně Atty). Mám rád hudbu, seriály a různé filmy s hororovou tématikou, superhrdiny a se zaměřením na fantasy. Jsem vyučený jako nástrojař, kuchař, číšník a to vše završuje moje maturitní vysvědčení jako podnikatel. Jsem nadšenec do společenských her, ať už deskových či karetních. A tomuto koníčku bych rád věnoval články na tomto blogu.

Poprvé jsem k tomuto koníčku přišel jako 12tiletý, kdy jsme ve škole začali s karetní hrou Magic the Gathering. Tehdy to nebyly společenské hry, co mě bavilo, ale pouze tato karetní hra. Kdy došlo k dalším společenským hrám bylo tehdy, když jsme se o několik let později rozhodli s přáteli navštívit čajovnu, kde měli společenské hry k vypůjčení a tehdy se nejen tato čajovna stala naším oblíbeným místem, ale společenské hry staly naším velkým koníčkem. Začali jsme do tohoto koníčku investovat a stále víc si uvědomuji, že tato investice není vůbec špatná. Tento koníček spojuje lidi všech věkových kategorií, vytváří přátelské vztahy a podporuje v komunikaci, logice, spolupráci. Pokud máte kolem sebe rodinu, blízké přátele, své lásky, společenskou hrou nemáte absolutně co pokazit a hlavně trávíte čas spolu.

V tomto blogu by se měli objevovat články o různých hrách, které jsou známé hodně i méně. Takové, které se na našem trhu objevují už dlouho, ale i takové, které jsou mezi námi úplnými nováčky. Takové, které budou dobré pro začínající hráče, ale i takové, kterých se zkušení hráči nedokáží nabažit. A jelikož se trh stále více zaplňuje kousky novými a rozšiřujícími, určitě by mělo být stále o čem psát i kdyby se člověk měl věnovat jen určitým z nich.

Snad se bude stránka líbit a články dobře číst. Třeba Vám některé články pomohou k výběru některé hry a třeba Vám stránka pomůže k tomu se s touto tématikou ztotožnit a stanou se Vašim klíčem do světa společenských her.

Především, ať sáhnete po jakékoliv z nich, přeji Vám příjemnou zábavu.