Carcassonne

25. ledna 2017 v 20:35 | Attanono |  Pro začínající
Jako první hru, na kterou by bylo dobré poukázat a která si určitě zaslouží umístění mezi hry, kterou by si mohl kdokoliv, kdo se rozhodne dát společenským hrám je hra CARCASSONNE.

Carcassonne je jednak jméno jednoho jihofrancouzského města, které je významné svým opevněním, ale taky si tento název vysloužila desková hra, ve které se hráči dostávají do rolí budovatelů krajiny plné měst, luk, cest a klášterů. Hra vznikla roku 2001 a i tento rok dostala ocenění Spiel des Jahres ("Hra roku", německé ocenění společenských her). O českou verzi hry se postarala společnost MINDOK, která se zaměřuje na moderní společenské hry. Je jednou z her, na kterých jsem začínal a mezi hráči bude určitě patřit možná ne zrovna k nejoblíbenějším (protože už pro ně nepředstavuje žádnou výzvu), ale určitě k nejznámějším hrám v této době.

Základní hra je pro 2 - 5 hráčů (některé budoucí prvky dále rozvíjejí hru pro 6, 7 a 8 hráčů). Máme k dispozici karty krajin, díky kterým tvoříme již zmíněné města, louky, cesty a kláštery. Dále získáme po 8 figurkách, které postupně vkládáme do hry jako rytíře, lupiče, sedláky a mnichy. Jako poslední důležitý prvek hry je tabulka pro počítání bodů. Po rozdělení všech prvků se postupně vkládají do hry odhalené kartičky krajin, které na sebe navzájem navazují a ke kterým přikládáme jednotlivé figurky, aby splnili svoji roli. Po uzavření jednotlivých prvků následuje přičítání bodů hráči, kterému díky přítomnosti jeho figurky cesta, město nebo klášter náleží. Louka má speciální počítání, které se vyhodnocuje až ve finále hry. Po rozmístění všech kartiček krajin hra končí a hráči spočítají zbytek bodů, které ještě mohou získat z rozložené krajiny, nakonec se spočítají louky a vítězí hráč s nejvyšším počtem bodů.

I přes svůj věk je tato hra určitě takovou, která by neměla sběratelům chybět, přestože je možné, že pro její jednoduchost se k ní zkušenější hráči už později nebudou vracet.

Carcassonne
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama