Catan

26. ledna 2017 v 20:29 |  Pro začínající
Catan, neboli Osadníci z Katanu, patří dle mého mezi další hry, které by si měl každý začátečník vyzkoušet, než se rozhodne postupně dál zapadnout do světa deskových her. Pravidly jednoduchá hra, která podporuje ve vytváření strategií, přestože v ní velkou roli hraje náhoda ovlivněná kostkami. Hra získala ocenění "Hra roku 2004".
Catan
Deskovku si mohou zahrát 3 - 4 hráči. Dostáváme se do rolí osadníků, kteří na předem vytvořeném ostrově budují cesty, vesnice a ty poté přetvářejí na města, což jim v průběhu klání přináší body. K tomu musejí těžit suroviny, které se na ostrově nacházejí. Je třeba dobře zvážít, kam svoji osadu postavit, aby pro nás byla co nejvíce přínosnou.
Zezačátku vytvoříme herní plán z hexů, které máme k dispozici, k jednotlivým políčkům přidělíme číslo a k jejich krajům vesničky a cesty. Každá číslice znázorňuje, jaká hodnota od 2 do 12 musí na kostkách padnout, aby daná lokace byla výnosná. Je tedy potřeba zvážit, jestli má cenu stavět své stavby do lokací s číslem 2, nebo 12, protože pravděpodobnost, že zrovna tyto hodnoty padnou na dvou kostkách, je minimální. Přesto to někdy nejde jinak a kolikrát byste se i divili, jaká náhoda v této hře panuje. Taky je potřeba počítat s tím, že hra s Vámi může zamávat a nebude se Vám dařit vůbec, přestože šance na hodnotu je vysoká. To je jen drobná poznámka z vlastní zkušenosti :) Můžeme získávat suroviny v podobě dřeva, jílu, obilí, kamení a ovcí, s jejichž pomocí dál budujeme další stavby potřebné pro vítězství. Pokud se nedaří stavět stavby, ještě je možnost sbírat akční karty, které také mohou přinášet body, popřípadě obsahují text, který pro nás může být nějakým způsobem prospěšný. Nakonec vyhrává hráč, který jako první dosáhne 10 bodů, což je sice málo, ale i tak se může hra pořádně protáhnout.

Ještě bych měl upozornit na fakt, že co se týče pravidel, uvádím je hodně zjednodušeně. Nemá cenu tu vypisovat vždy několikastránkové eseje, obsahující kompletní pravidla, ale spíše se snažím hru zjednodušeně nastínit, aby si potencionální hráč udělal alespoň malý obrázek o tom, o čem je vlastně řeč a aby sizvážil, zda by jej mohla hra zaujmout, nebo ne :)

Osadníky bych určitě označil jako další z jednodušších her, kterou si ale určitě čas od času zahrají i zkušení hráči. Hra je pokaždé jiná, díky možnosti pokaždé jinak rozložit herní plán. Dále rozmanitosti určitě napomůže řada různých rozšíření, které vždy hru nějakým způsobem obohatí, ale která zatím nemohu hodnotit, jelikož s nimi nemám zkušenost :) Určitě si troufnu doporučit komukoliv, kdo se po něčem poohlíží, ale jinak bych o tom snad nepsal :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hrobárova Dcéra Hrobárova Dcéra | Web | 26. ledna 2017 v 20:48 | Reagovat

Catan je vážne skvelá hra :) So snúbencom si pravidelne zahrajeme.
Pre nás je to ideálna zábava na večer v posteli. Hráme to na notebooku a môžem vrelo odporúčať každému ( ^ω^)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama