Small World

31. ledna 2017 v 19:58 |  Small World
Když jsem přemýšlel, čemu bych mohl věnovat další článek, zprvu by mě nenapadlo, že se bude jednat právě o hru Small World. Né, že by hra byla špatná, to vůbec ne, spíše se ale mezi přáteli tu a tam objeví někdo, kdo Vám hru nějakým způsobem znepřátelí a pak po ní už nesáhnete s takovým elánem. Proč jsem si ale vybral Small World mezi prvními hrami, kterým chci věnovat pár řádků? Může za to fakt, že i když nejsem zrovna jejím vlastníkem, zítra se chystám do čajovny, kde tuhle hru chci představit dál a pokud se zalíbí, pak po ní sáhnu, abych ji začlenil do rodiny. A tak jsem si řekl, že i zde napíši něco o této krásné záležitosti.

Small World je, jak už název napovídá, jakýmsi malým světem. Světem, kde žije spousta různých národů, se kterými se můžeme setkat v kdejakém fantasy. My těmto národům napomáháme v boji proti sobě, jelikož se jim tento svět stává čím dál více těsnějším. Tímto se neustále jeden národ s druhým perou, až nakonec ten slabší národ padne do zapomnění a na světě se objeví jiný, mladší a silnější národ, který vzniká pro to, aby převálcoval ty slabší národy, které se radují z předešlých vítězství.

Small World je hra pro 2 - 5 hráčů. Pro každý počet hráčů se tu nachází větší a větší mapa, abychom se na ni vlezli, ale zároveň si i "lezli do pole" :) Tímto se dostáváme do křížku s dalšími hráči a dochází k napadání jednotlivých národů.
Hra obsahuje spoustu různých ras, kde každá z nich je unikátní pro svoji jedinečnou schopnost. Aby toho nebylo málo, každá z těchto ras získá i svoji náhodně vybranou vlastnost, takže vznikají rasy se dvěma unikátními schopnostmi, které se těší, až budou moci tváří v tvář stát proti svým nepřátelům. Rasy jsou na herním poli znázorněny žetony a jejich počet se může měnit v závislosti na vlastnosti a schopnosti, kterou bytosti vlastní. Tyto žetony pochodují a podmaňují si všechny lokace, co jim stojí v cestě a pokud náhodou už zbývá poslední tvoreček, který by se rád dostal dál, slouží mu pro jeho tah šestistěnná kostka, která nám napomáhá v boji, nemáme-li už dostatečný počet žetonů pro zabírání dalších lokací. V případě, že už je národ neproduktivní, upadne do zapomnění a vybereme si další z nabídky existujících národů. V tuhle chvíli jsou pro nás produktivní jak zapomenutý, tak nový národ, přestože ten v zapomnění se stává snadným cílem pro nepřátele. Takto se střídají jeden hráč po druhým, po dobu tolika kol, kolik si znázorňuje mapa, kde se boj odehrává. Po každém tahu dostáváme příslušný počet bodů v podobě mincí a vlastník nejvyššího počtu bodů na konci hry vítězí. Těchto mincí ale využíváme i v průběhu hry, takže je potřeba dobře s nimi nakládat.

Small World jako všechny hry, které jsem zatím popisoval, obsahuje řadu přídavků, které do hry lze zakomponovat. Obvykle přináší několik dalších národů a vlastností, ale hru to určitě obohatí. Hra se rozšiřuje neustále a vznikl i velký přídavek s názvem Small World: Underground, který lze hrát jako základní hru, takže záleží na chuti hráče, jestli chce, aby se jeho hra odehrávala na, nebo pod zemským povrchem :) V této základní hře se nachází jiné rasy s jinými schopnostmi a jen pár drobnými změnami oproti původní hře, ale postavy z jedné můžete používat i na té druhé (kdyby někdy někdo uvažoval nad tím, že by si pořídil celou sbírku :))


Co říct na závěr? Opět zjednodušeně řečeno to, o co ve hře vlastně jde a pokud to někoho zaujme, budu jedině rád :) Sám jsem zvědav, jestli po zítřejším představení Small Worldu budu přesvědčen o jeho koupi, protože je to určitě graficky moc krásná záležitost, která by se mohla stát součástí sbírky kteréhokoliv hráče a jelikož anglicky jsou pouze pravidla (která jsou na internetu přeložena) a kromě názvu ras a vlastností se zde nevyskytují texty, určitě ji ocení i Ti, kteří zrovna s angličtinou moc nekamarádí :) Za sebe doufám, že se hra zalíbí a já budu mezitím přemýšlet, co bude na programu blogu příště.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama