Arkham Horror

7. února 2017 v 18:22 |  Arkham Horror

Vítá Vás městečko Arkham v americkém Massachusetts, 20. léta 20. století.

Představte si ten život. Poklidné město, spousta mírumilovných obyvatel, obchodů a míst, kam se může člověk schovat, nebo kde může trávit čas. Ať už studujete na místní univerzitě, nebo pracujete v obchodech, nemocnici, knihovně nebo v pohostinství u Velmy. Znáte se se všemi z okolí a myslíte si, jak je tohle místo ideální pro život. Máme tu přeci místní noviny, přístav, nádraží, Náměstí Nezávislosti, ... dům čarodějnice, lóži plnou kultistů, les okupovaný místním gangem a místo, které raději ani nejmenujeme... no dobře, zas tak ideální to tu není. Hlavně né v poslední době. Místní kulty povolávají svá temná božstva a ve městě vznikají portály, kterými se můžeme dostat do jiných světů. Naneštěstí pro nás ony jiné světy k nám propouštějí pohromu v podobě různých hrůz a ohavností... a je jen hrstka lidí, kteří jsou ochotni se tomu všemu postavit...

Hra Arkham Horror od společnosti Fantasy Flight Games vznikla v roce 2005 a byla jednou z těch, kterou jsem měl možnost vyzkoušet jako první, když jsem sám vstupoval do světa deskových her. Jedná se o záležitost pro 1 - 8 hráčů, což je první hra, kterou tady popisuji a je i pro jednoho hráče. Navíc se hraje kooperativně - hráči proti hře. Čím víc hráčů hru hraje, tím složitější se hra stává. Herní doba se odhaduje na cca 3 hodiny, takže se jedná o záležitost, na kterou si musíte udělat čas, hlavně pokud se Vás u Arkhamu sejde víc. Podle mě, nejideálnější počet hráčů je 3 - 4, protože když nás jednou hrálo 8, hru jsme po delší době ukončili, protože spousta z nás se tvářila poněkud znuděně a to není pro hru zrovna ideální.


Ve hře se stáváme tzv. vyšetřovateli, kteří se snaží zamezit zlu, aby se dostávalo do našeho světa. Jsou tu rozmanité povolání, schopnosti hrdinů, předměty a kouzla, která nám k tomu mají pomoci. Hra se odehrává na velké hrací desce znázorňující celý Arkham se svými ulicemi a místy pro setkání. Je třeba, aby spolu hráči komunikovali a přemýšleli nad tím, kdo a kam půjde a kdo bude co dělat, aby se předešlo neshodám a chybám. Hráči mají k dispozici vybavení, které si mohou nakupovat a které jim pomáhá při vyhodnocování určitých situací, případně při boji s nestvůrami. Po městě sbírají stopy, které mohou používat při řešení problémů ale hlavně k tomu, aby zabraňovali vzniku potrálů do cizích světů. Každý vyšetřovatel získává i karty setkání, podle toho na jakém místě se během svého kola zastaví. Při tomto setkání se dozví s kým se na určité lokaci potkal, co našel, nebo které neštěstí se mu přihodilo. Ve finále po tahu všech hráčů se vyhodnotí karta mýtů, která vyvolá ve městě bránu, vyšle nové příšery, objeví nové stopy ve městě, způsobí výhodu nebo nevýhodu na další tahy a nebo se touto kartou objeví městské zvěsti, které je nutno zvládnout dříve, než vyprší daný čas, protože tyto zvěsti mohou vyšetřovatelům mnohdy značně zkomplikovat život.
To nejdůležitější, o co v této hře jde, je to, aby zlo, které se snaží dostat se do našeho světa zůstalo ve stavu spánku, protože pokud se probudí, mají vyšetřovatelé poslední šanci na výhru a to tak, že onoho prastarého boha porazí v málokdy úspěšném souboji.
Je několik způsobů, jak tuto hru vyhrát. Ten první a asi i základní je, aby za pomoci stop hráči zapečetěli místa, kde se mohou objevovat brány. Další možností (nepříliš častou) je to, aby hráči stihli zavřít všechny brány, které se objevují ve městě, ale zároveň jich bylo tolik, kolik je počet hráčů a poslední možností je porážka probuzeného prastarého.

Opět se jedná jen o hrubý popis, abych nastínil, o co ve hře vlastně jde. Je potřeba si důkladně prolistovat pravidla a nebojte se je vytáhnout i v průběhu hry, když dojde k nějaké nejasnosti. I kamarád za mnou často hodil s poznámkou..."Hráli jsme Arkham blbě, protože..." a později už jsme si z něj za tohle dělali srandu, protože právě Arkhamem to začalo a pokračovalo to i dalšími hrami :)

K Arkhamu vzniklo spoustu přídavků, jeden lepší než druhej a o nich budu psát zase později v této rubrice :)

Takže dobrou zábavu a nenechte naše město napospas temným silám :)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama