Citadela

17. února 2017 v 9:26 |  Pro pokročilejší

O víkendu se chystáme s partou vytáhnout nějaké deskové hry a strávit nad nimi odpoledne. Na otázku, co mám s sebou přivést mi kamarád odepsal, ať vezmu Citadelu, protože nás bude hodně. Budu ji muset ještě nabalit, každopádně předtím ještě napíšu článek o tom, co vlastně Citadela je :)

Citadela je čistě karetní hra, ve které hraje svoji roli jak strategie, tak náhoda. Na našem trhu teď nejvíc koluje nová verze od společnosti FFG (Fantasy Flight Games), ale o překlad se postarala společnost MindOK.
Hra je pro 2 (nedoporučuji) - 7 hráčů. Čím víc hráčů, tím je hra lepší a zajímavější a v tomto případě, pokud hraje opravdu plný počet, je o to hra ještě lepší. Jedině, na co dávat pozor, tak si dobře promyslete, jestli všichni členové Vaší party dokážou prohry brát sportovně, protože pak se hra může změnit v nadávky a slzy... bohužel :(
Po dobré volbě adeptů pro tuto hru se můžeme seznámit s touto jednoduchou hrou.

Budu brát v potaz, že se u hry sejde víc (6-7) hráčů, protože pravidla pro menší počty se trošku mění.

V této hře máme k dispozici balíček karet staveb, karty jednotlivých rolí, kartu prvního hráče, sadu žetonků znázorňující zlaté mince a přehledové karty.
Na začátku hry dostane každý hráč k dispozici dvě mince a čtyři karty staveb a přehledovou kartu. Poté první hráč vezme 8 karet postav. Horní kartu postav odloží doprostřed stolu tak, aby nikdo nevěděl, o koho se jedná a ze zbytku karet si vybere. Zbytek postav pošle dalšímu hráči, který si vybírá z těch karet, které dostal. Takto to pokračuje až k poslednímu hráči. V případě 6 hráčů bude mít poslední hráč na výběr ze dvou karet. Jednu si nechá a druhou odloží skrytě vedle první umístěné karty. V případě 7 hráčů bude mít k dispozici jen jednu. Proto si vezme tu, která byla jako první odložena a vybírá si z těchto dvou.
Poté začne jeden hráč po druhém konat svůj tah, ale oproti jiným hrám, kde obvykle platí to, že se střídají po směru hodinových ručiček, tady platí to, že pořadí určuje přehledová karta. Každý hráč má totiž svoji roli a svoji schopnost (případně barvu). Po průběhu hry věnuji pár řádků seznámeni s postavami a jejich schopnostmi.
Průběh tahu jednoho hráče probíhá tak, že si vybere, jestli si dobere dvě mince, nebo si lízne stavbu. Pokud si vybere stavbu, lízne si dvě karty, jednu si ponechá a druhou odloží. Poté může vybírat ze svých karet z ruky a stavět stavby. V kole smí postavit pouze jednu. Vyloží ji před sebe a zaplatí za ni svými mincemi. Hráč nemůže postavit více budov se stejným jménem a i jejich barevné označení má svůj význam (budovy máme zelené, žluté, modré, červené a fialové). Kdykoliv během svého tahu smíme provádět schopnost své postavy.
Hra končí ve chvíli, kdy některý z hráčů postaví 8 budov. To ale neznamená, že tento hráč automaticky vyhrál. Rozehrané kolo se dohraje do konce a teprve poté se počítají body. Hráči dostávají body za to, jak a které budovy postavili, ale hlavně za to, kolik bodů jim jednotlivé budovy přinášejí a pak vyhrává ten, kdo svých bodů má nejvíc.

Ještě Vám představím jednotlivé postavy, které se v balení Citadely nacházejí :)

Jako první postava pojede Mordýř - jeho schopností je, že zavraždí jednu postavu. Od této chvíle, jakmile dojde na tah postava, která byla zavražděna, nebude hrát a pokračuje další hráč.
Jako druhý pojede Zloděj. Ten v průběhu svého tahu jmenuje postavu, která ve chvíli, jakmile na ní dojde řada, odevzdá veškeré své zlato zloději. Tato schopnost nemůže být použita na Mordýře a postavu jím zavražděnou.
Dalším je Čaroděj. Má na výběr ze dvou možnosti - buď si prohodí své karty v ruce s jiným hráčem, nebo odhodí libovolný počet karet z ruky a stejný počet si dobere. První možnost může udělat i když sám v ruce nic nemá.
Čtvrtý na tahu je Král. Nejen, že postava krále k sobě automaticky převezme kartu prvního hráče a další kolo začíná s výběrem postav, ale také vybírá daně v podobě mincí ze svých postavených žlutých budov.
Pátým hráčem je Kněz. Jeho schopností je to, že na něj nemá efekt postava žoldnéře a také vybírá daně, ale z modrých budov.
Šestý hráč je Kupec. Na začátku svého tahu automaticky dostane 1 zlaťák a vybírá daně ze zelených budov.
Sedmou postavou je Stavitel. Ten si na začátku tahu bere 2 karty staveb a jako jediná postava má možnost postavit v jednom kole 3 stavby. V posledním kole tedy jako jediný může mít víc, jak 8 budov.
Posledním u stolu se stává již zmíněný Žoldnéř. Jeho schopností je možnost ničit budovy ostatních hráčů a to tak, že zaplatí o jednu minci méně, než byla její pořizovací hodnota. Tuto schopnost nemůže použít na někoho, kdo postavil 8 staveb. A nakonec, žoldnéř vybírá daně z červených budov.

Je tedy z čeho vybírat, ale zároveň je třeba být opatrný, protože každý hráč bude "slintat" nad větší hromádkou zlatých mincí, které máte, popřípadě i takové vychvalování svých karet na ruce se může vymstít. A věřte, že se i Ti nejmírumilovnější v Vás vždy pokusí jakkoliv promýšlet, koho byste si mohli na svůj tah vybrat. V opačném případě je možné, že ať si hráč vybere jakoukoliv postavu, může se stát, že jedno kolo bude zavražděn, další oloupen a pak zase zabit. Každopádně pro tohle se stává Citadela určitě dobrou volbou, protože se u stolu určitě nudit nebudete a hlavně to opět prohloubí komunikaci mezi hráči :)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama