Filler games a co to je?

18. února 2017 v 10:12 |  "Fillerky"
Už se Vám někdy stalo, že jste se účastnili nějakého herního odpoledne (a je jedno, jestli jste hráči, nebo jste dali jen deskovkám šanci :) ) a chtěli jste něco oddychového? Nebo jste měli nějakou půlhodinku do odchodu a přesto jste jí chtěli ještě věnovat chviličce hraní? Jenomže po čem šáhnout? Hry, které jsem tu prozatím popisoval, nejsou vhodnými adepty pro tyto "půlhodinky" a proto jsem vytvořil rubriku věnovanou tzv. "fillerkám" :)

Filler games, počeštěně "fillerky", jsou hry, které jsou z různých hledisek uzpůsobeny tomu, aby jak už anglický název praví, "vyplňovaly" čas věnovaný deskovým hrám. Není to jen o délce herní doby, ale i o dalších vlastnostech, které jsou výrazně sníženy, oproti čemukoliv jinému, o čem jsem tu zatím psal. Slouží nejen k vyplnění, ale pro některé i pro nastartování toho pravého herního odpoledne. Každý se na vlastnosti fillerek může dívat jiným pohledem, ale myslím si, že ty nejupravenější vlastnosti oproti jiným hrám pro tyto hry jsou tyto:

Herní doba - Fillerky jsou "vyplňující" hry právě pro svoji krátkou herní dobu. Obvykle se pohybuje kolem 10 minut, může to být i malinko delší, tak do 30 minut. Jde hlavně o to, aby se nad hrou nesedělo do pozdních nočních hodin, nebo abyste u ní neseděli tak dlouho, aby Vám pak odjel poslední vlak domů :)

Komponenty - I herní součásti jsou z tohoto hlediska značně sníženy. Nejedná se o takové hry, které používají 20 různých figurek, 60 žetonů rozdělených po 5 z hlediska tvaru a barvy, doplněné o velkou desku a 10 různých balíčků karet, které musíte rozmístit po stole, aby na ně každý dosáhl a jen chystání hry Vám zabere půl hodiny. Fillerka je obvykle v jedné malé krabičce, zepár součástek, popřípadě balíček karet, které vyjmete, umístíte na stůl a hra je prakticky připravena k okamžitému zahájení, takže chystání hry Vám zabere půl minuty a nemusíte si lámat hlavu, jestli to vůbec stihnete, či ne.

Pravidla - K seznámení s hrou patří znalost pravidel. Obvykle je velkou výhodou, když ve skupině lidí sedí někdo, kdo už se hře věnoval a kdo jí může v rychlosti představit i ostatním. Některé hry mají pravidla rozepsána na 30 stran a po jejich přečtení se v průběhu každé hry do této listiny ještě zahledíte, abyste věděli, zda vše děláte správně. Fillerky mají ale taková pravidla, které byste si dokázali přečíst během pár minut, přičemž v této době je ještě dokážete vysvětlit spolusedícím hráčům a hra může konečně začít :)

Cena - Deskové hry mnohdy nejsou levná záležitost, ale kdo je "sbírá", popřípadě se jim plně věnuje z hlediska různých koníčků, vždy si udělá nějakou tu radost, aby si svoji sbírku obohatil. Fillerky jsou cenově dostupné jak pro zařazení do sbírky, tak i pro ty, kteří se za hráče neoznačují a chtějí si jen něco koupit, co by vytáhli na nějaké akci, aby zabili čas a zabavili ostatní. I z tohoto hlediska se jejich cena pohybuje jen okolo pár set korun, aby si každý mohl říct, že za tu cenu to opravdu vezme.

Fillerky jsou zkrátka hry, které by neměli chybět ve sbírce žádného hráče. Je klidně možné, že i na Vašem herním odpoledni někdy padla věta "Už nemá cenu nic vytahovat, mám jen půl hodiny a musím jít" a právě pro tyto případy tu máme tyhle hry. Určitě i na každé párty, silvestrovské oslavě a podobných událostech věřím, že by se pro tyto "drobečky" našla nějaká minuta, kterou byste jim mohli věnovat pro to, abyste si nad nimi chvíli dáchli :)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama