Machi Koro

24. února 2017 v 22:46 |  Pro začínající
Po delším zvažování, čemu věnuji další řádky jsem se rozhodl pro jednoduchou záležitost jménem Machi Koro. Je to drobná záležitost s velice krátkými pravidly a pěknými kresbami, ve které svoji roli hraje hlavně náhoda a která Vám vezme přibližně půlhodinku Vašeho času :) Jedná se víceméně o karetku, ve které hlavní roli hrají hlavně kostky a hlavním cílem této hry je tvorba vlastního města, od maličké pšeničné farmičky s pekárnou až po velkoměsto plné restaurací, obchodů, fabrik a mnoha dalšího, co nám bude napomáhat k dalším výdělkům a posléze investicím.

Při přípravě hry vyložíme jednotlivé karty staveb doprostřed hrací plochy, aby na ni měl dosah každý z přísedících hráčů. Tyto stavby budou sloužit k nákupu a tvorbě měst jednotlivých hráčů. Každý hráč dostane své pšeničné pole a pekárnu, jako počáteční stavby své... snad osady v tuto chvíli :) Dostane k tomu další 4 nepostavené stavby (dále "dominanty"), které postupem času bude moci postavit za vyšší finanční výdaje. Jedná se o nádraží, nákupní centrum, zábavní park a vysílač. Každá stavba má svoji schopnost a zároveň číslo, které tuto schopnost nastartuje. To, jaké stavby budou nastartovány ovlivní hod na kostce v průběhu hry. Nakonec každý dostane 3 mince a hra může začít.
Tah jednotlivých hráčů se skládá ze tří fází. V první fázi hráč hází kostkami. V průběhu hry bude mít k dispozici používání dvou kostek, čehož může, ale nemusí využít.
Druhou fází jsou výdaje a příjmy. Výsledek, který padl na kostkách aktivuje stavby s touto hodnotou. To však nemusí platit jen pro aktivního hráče, ale i pro jeho protivníky. Tento fakt je pro lepší přehlednost znázorněn barvami jednotlivých staveb. V každém případě se nejprve platí výdaje aktivního hráče ostatním hráčům a až poté získávají příjmy.
Poslední fází je stavba. Hráč si může vybrat jakoukoliv stavbu, kterou má na stole k dispozici, zaplatit za ní příslušný obnos a "postavit" ji ve svém městě. Popřípadě si může postavit jednu ze svých dominant. A na tahu je další hráč.
Hra končí tehdy, když jeden z hráčů postaví všechny 4 dominanty a tím vyhrává hru :)

Machi Koro je opravdu jednoduchá záležitost, která ale dokáže zabavit snad kohokoliv. Rozhodně by mohla být dobrým startem pro kdejaké herní sezení. Pro tuto hru vyšlo i pár rozšíření, které krásně zpestří naše městečka a opět přidá několik nových prvků a dominant, které hru malinko prodlouží a udělají ji napínavější :)

Rozhodně doporučuji hru alespoň vyzkoušet a dopřejte si alespoň na chvíli tvořit své město podle svých představ :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama