Munchkin

3. února 2017 v 19:39 |  Pro pokročilejší
Dneska jsem se Vám rozhodl představit jednu z nejzábavnějších a nejpodlejších karetních her, které jsem měl tu čest poznat :) Jedná se o karetní hru Munchkin, od Steve Jackson Games. Tento kousek si může zahrát od dvou až do osmi hráčů, ale myslím si, že čím víc, tím lépe (hra ve dvou hráčích jde, ale ztratí na svém kouzlu).


Dostáváme se do role munchkinů lidí s úrovní 1 a prozkoumáváme podzemí. Jsme spolu, jsme proti sobě, zkrátka jsme tím, co se nám zrovna hodí. Hráči se střídají po jednotlivých kolech, získávají úrovně, sbírají vybavení a bojují s monstry. V průběhu hry si předhazují karty, kterými si navzájem škodí, pomáhají, ale také jakkoliv provokují. Hra je víceméně volná a to, jak u ní hráči konverzují, záleží jen na nich. Konec konců, samotná pravidla hráče připravují i na to, že mohou podvádět, ale nesmí je u toho nikdo přistihnout... a pak, pokud se nemohou dohodnout, konečné slovo bude mít majitel hry :) Ale abych přiblížil, o čem hra přesně je...

K dispozici máme 2 hromádky karet - hromádku dveří a hromádku pokladů. Na začátku tahu hráč "vykopne" dveře místnosti tím, že otočí horní kartu balíčku dveří. Předpokládá se, že na něj vyskočí monstrum, které bude moci porazit a když se myslí monstrum, může to být drak, mumie, ale také květináč nebo plyšový medvídek. S tímto monstrem bude mít možnost se hráč utkat ve formě "úroveň + výbava hráče VS. úroveň monstra". Pokud je to na hráče silný oříšek, může si dopomoci kartami z ruky, nebo požádat o pomoc jiné hráče. V tuhle chvíli dochází k debatám a lepším nabídkám, ale mnohdy i výhružkám, protože jiní hráči mohou kartami podporovat monstrum. Ať tak, či onak, hráč vyhodnocuje, zda vyhrává nebo prohrává. V případě výhry postoupí na další úroveň a získá od monstra jeho hlídané poklady (z druhé hromádky karet - hromádky pokladů). Pokud prohraje, má šanci na únik za pomoci šestistěnné kostky. Pokud neuteče, monstrum mu způsobí nějakou bolest, pokud uteče, pokračuje dál ve hře, jakoby se nic nestalo.
Ve dveřích ale né vždy číhá nějaká ta bytost, ale hráče může překvapit i kletba (která mu zkrátí jeho úroveň, neho vybavení a nebo i úsměv na tváři), rasa (díky které nemusí být člověk, ale jiná fantasy bytost), povolání (které jeho postavě dodá další speciální efekty) a další karty, které nějakým způsobem mohou ovlivnit hru. Pokud ale na bytost nenarazí přímo, může prohledat místnost tím, že si vezme horní kartu dvěří a tu si ponechá na ruce. Také ale příšeru může vyvolat z karet, které má na ruce a pokusit se o boj, jako by ji objevil ve dveřích.
Takto se hráči postupně střídají ve svých tazích, navzájem si pomáhají, navzájem se podráží až dokud někdo nedosáhne 10. úrovně a tím vyhrává hru. Hra může trvat půl hodiny, ale může se protáhnout na mnohem déle. Záleží na štěstí, co kdo snímne za kartu a také na počtu hráčů, ale také na jejich rychlosti. Když jsme kdysi hráli asi v šesti hráčích, díky některým se z toho stala záležitost na půlku odpoledne :(

Co se mi na hře moc líbí je to, že obsahuje kresby a prvky, se kterými jsme se už mohli stekat i jinde - ve filmech, seriálech, literatury, apod a hlavně jsou ztvárněni roztomilou zábavnou kresbou. Obsahuje spoustu rozmanitých přídavků. Na českém trhu jsou přeloženy zatím jen původní (převážně prvky fantasy) a Zombíci, kde hráči hrají v rolích zombií a monstry se stávají převážně normální lidé. Jako další přídavky jsou pak Steampunk Munchkini, Cthulhu, Apocalypse... je jich zkrátka spousta. Některé se pak ještě dělí na tzv. Deluxe - obsahují figurky a herní desku (namísto základních verzí, kde si hráči musí svoji úroveň pamatovat, nebo znázorňovat za pomocí jiných pomůcek). Vedle základních a deluxe se pak nacházejí ještě malé přídavky, tématicky zaměřené na nemrtvé, rytíře, koťátka, Valentýn, Vánoce a spoustu spoustu dalších. V této hře se meze nekladou (i když tyto malé přídavky svým pozadím karet pasují hlavně k základním "fantasy" munchkinům). To však neznamená, že tyto sady nemůžeme kombinovat. Proč nemít Upíří Westernové Munchkiny s koťátky? :) To už ale záleží na každém z nás.

Na dlouhé odpoledne se skupinou přátel si myslím, že je to jedna z výborných možností, jak se u hry pobavit a pěkně si při tom zahrát. Jestli doplňovat hru o přídavky? Jsem svědkem toho, že pro dobrou hru stačí základ a nějaký ten přídavek, ale nemusí se to s tím přehnat - kamarád má tolik karet, že mnohdy vytáhneme pouze část balíčku a ten nám stejně vydrží celou hru :) Každopádně si myslím, že do větší skupiny lidí je to skvělá volba.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama