Březen 2017

Milostný dopis

31. března 2017 v 18:52 "Fillerky"
Konečně zase chvilka pro vydechnutí po práci, tak sem zase po týdnu vložím nějaký alespoň malý příspěvek, než sepíšu něco delšího :) Abych vyplnil tu "chvilku", věnuji tento článek další z rychlovek, na kterou jsem za poslední dny, týdny a měsíce narazil, přestože je tato hra mezi námi už od roku 2012 :) Tou dnešní vyvolenou je Milostný dopis (Love Letter).

Milostný dopis je karetní hra pro 2 - 4 hráče. Jedno herní klání se pohybuje snad kolem pěti minut, což díky tomuto faktu si určitě zaslouží umístění mezi fillerky. Pravidla jsou velice jednoduchá a nejsou ani dlouhá, protože jak by taky mohli být ve hře, která má celkem 16 karet :) Navíc si každá karta sama říká, jak se má zahrát. Proto je tato hra víceméně o riskování, rozmýšlení a hlavně i štěstí.

Každý hráč začíná s jednou kartou a na začátku kola si dobíra z malého dobíracího balíčku. Poté jednu z těchto dvou karet, které drží, zahraje. Docela jednoduché na vysvětlení, každá karta totiž má svá pravidla, jak a nebo i kdy se hraje, popřípadě nehraje :)

Jedno zahrání, nebo kolo (i takhle by se tomu dalo pro délku hry říkat) skončí dvěma způsoby. Buď zůstane ve hře jediný hráč poté, co ostatní hráči jsou vyřazeni efekty určitých karet, nebo poté, co se dobere balíček hráči odhalí své karty a vyhraje ten s kartou, která má nejvyšší hodnotu.

Jedna hra, nebo jedno kolo je opravdu velmi rychlé a díky tomu, že se během krátké doby dá zvládnout více takových kol, si ji hráči mohou užít do sytosti :) Pokud přemýšlíte, co rychlého a jednoduchého pořídit a vzít kamkoliv, pro svoji cenu, množství komponent i velikost je Milostný dopis určitě dobrou volbou :)

Legendary: A Marvel Deck Building Game

26. března 2017 v 18:10 Legendary
Jak jen začít? Snad jen, že Vás právě budu seznamovat s jednou z her, která je na mém žebříčku společenských her na vyšších pozicích, né-li v nějaké té pomyslné TOP 3 :) Tou hrou je karetní, deckbuilderová hra LEGENDARY. Pod tímto názvem se nachází více verzí této karetky, ale u mě jako u fanouška Marvelovských superhrdinů je to jednoznačně a konkrétně Legendary: A Marvel Deck Building Game, abych uvedl kompletní název.


Hra Legendary s Marvelovskými hrdiny vznikla v roce 2012. O toto se postarala společnost Upper Deck Entertainment a hru si může užít 1 - 5 hráčů.

Jestliže jste fanoušky hrdinů, jako jsou Wolverine, Captain America, Spiderman a podobní klaďasové, rozhodně bych Vám doporučil sáhnout po této první Marvel verzi, stojíte proti jednomu z velkých známých padouchů a kde musíte ostatním padouchům, jako jeho nohsledům, zabránit v tom, aby se dostali pryč z města, u čehož musíte dávat pozor, aby jste nezkazili jeden z vybraných scénářů, který Vám bude při hře házet klacky pod nohy. Ale bez nějakého "poslání" by to přeci nebylo ono :)
Začínáte s kartami agentů S.H.I.E.L.D.u, díky nim si najímáte do svého balíčku hrdiny, kteří Vám budou nápomocni v boji se všemi, kteří se snaží dostat pryč z města a po boku svých spoluhráčů tvoříte balíčky, abyste společnými silami zastavili hlavního záporáka - tzv. Misterminda.Je ale možné, že patříte více mezi fanoušky Lokiho, Magneta, Venoma a ostatních těchto marvelovským záporáků. Jestli ano, pak bych Vám jednoznačně doporučil Legendary Villains, po kterým jsem sáhnul jako po první možnosti já, jelikož superhrdiny si pořídil kamarád a já jsem si tu hru chtěl malinko ozvláštnit. Hra je ve všem (prakticky) stejná, jako předchozí verze. Jenom místo hrdinů hrajete za záporáky, snažíte se zmařit plány hrdinům v čele s tzv. Commanderem. Opět Vám hru určují pravidla nějakého scénáře, podle kterého se karty hrdinů snaží dostat až do doupěte záporáků. A tak, jak už tomu bylo u původního Legendary, i zde mají hráči co dělat, aby jim dokázali vzdorovat.

Namísto agentů S.H.I.E.L.D.u, zde mají hráči k dispozici jako první karty, agenty Hydry, díky kterým mohou začít rozšiřovat své balíčky o zástupy záporáků.

Je zde také možnost, že máte rádi jak hrdiny, tak záporáky, zkrátka celý marvelovský svět, rádi si pořizujete nové a nové hry a chtěli byste obě verze? Pak není vůbec žádný problém, protože Legendary jak s hrdiny, tak záporáky do sebe krásně zapadá, navíc vznikají nové a nové malé i větší přídavky, které do této hry lze plně zabudovat a proč si nevytvořit vlastní herní podmínky, kde půjdete s hrdiny zmařit plány jinému hrdinovi a naopak? :) V této hře se prakticky při tvorbě herních podmínek meze nekladou.


A jak se vlastně hraje tento pěknej kousek?
Na začátku hry si vyberou hráči konkrétního Commandera / Misterminda a určitý scénář (Scheme u hrdinů, Plot u Villainů). Vytvoří balíček pro tuto roli, kde se vyskytují jeho poskoci, kteří se Vám budou snažit zkazit celou hru a dále je doplněný o různé karty, které spouští efekty scénáře a Vašeho nepřítele.
Poté si hráči vyberou hrdiny a záporáky, které budou mít pro svoji hru. Smíchají je dohromady a vytvoří balíček, ze kterého se jim budou nabízet nové a nové možnosti o obohacení jejich balíčků. Nakonec doplní herní plochu (viz. obrázek výš) o zbylé karetní možnosti, které se jim při hře nabízejí, což se přesně dočtou v pravidlech, protože každá z těchto her má svoji herní plochu.
Nakonec každý hráč dostane tým S.H.I.E.L.D.ích nebo Hydřích agentů, kteří slouží pro boj s protivníky a pro nákup nových spojenců a hra může začít.

Na začátek si hráči rozloží k dispozici pět karet z balíčku svých spojenců, z těchto karet mohou pak "nakupovat" spojence pro svůj balíček.
Dále se střídají po jednotlivých kolech, kdy na začátku každého kola vyloží do města jednu kartu z balíčku jejich protivníků. Buď to bude konkrétní postava, která se jim bude snažit zhatit jejich plány, nebo nějaká karta, která ovlivní jejich vůdce, scénář, nebo jen neškodný kolemjdoucí, kterého Váš nepřídel zajme a na Vás bude to, abyste je dostali z jejich spárů.
Hráči mají k dispozici zahrát libovolný počet karet z jejich ruky a s jejich pomocí se snaží bojovat se situací ve městě, najímat si své spojence a porazit toho hlavního rivala, který hráče ohrožuje.
Nakonec je možné, že hráčům dojde některý z jejich z předkonstruovaných balíčků a v tu chvíli hra končí - špatně pro hráče. Nebo se pokazí scénář a i v tomhle případě hráči prohrávají. Poslední možností a tou je to, o co jde všem hráčům, několikrát porazit hlavního Commandera/Misterminda. Pakliže se jim to podaří, hráči vyhrávají hru. V poslední fázi si mohou spočítat vítězné body a určit konečného vítěze. Mnohdy je ale hra tak namáhavá a záludná, že jsou hráči rádi za to, že se jim vůbec podaří vyhrát :)


Takže.. pokud jste fanoušky deckbuilderových her, nebo pokud máte rádi superhrdiny, jednoznačně bych Vám Legendary doporučil. Pokud máte rádi oboje, snad není ani nad čím přemýšlet. K Legendary vychází stále nové a nové rozšiřovací sady, které nám ukazují stále nové a nové hrdiny, protivníky i scénáře a díky tomu je každá hra úplně jiná a vzniká spousta možností. U mě patří tento kousek mezi nejoblíbenější a proto se jí budu věnovat i v budoucích článcích, které budu věnovat rozšiřujícím sadám a novinkám :)

Pokud máte s Legendary zkušenosti, nebo se Vám hra zalíbí, či Vás bude něco ve spojením s touto nebo jinou hrou zajímat, budu rád za Vaše příspěvky :)

* Mrzí mě, že první článek, který jsem psal před pár dny nenávratně zmizel, protože si troufnu tvrdit, že jsem ho napsal mnohem lépe, než tento. Bohužel, stalo se a já plně doufám, že i tento se Vám bude líbit :)

T.I.M.E Stories

26. března 2017 v 18:09
Poslední den dovolené :( V pátek jsem byl rozhodnut, že udělám článek o deckbuilderové hře Legendary, bohužel, kvůli neuložení a odhlášení se mi ztratil :D V tu chvíli jsem neměl náladu sepisovat ten článek znova a nechám to na dnešek.

Než se k ní ale dostanu, ohlédnu se za čtvrtečním dnem. Byli jsme s přáteli v čajovně. Ze začátku, jelikož jsme byli jen dva, věnovali jsme se sběratelské karetní hře Magic the Gathering (které se tu možná budu v budoucnu taky věnovat). Po nějaké době pak přišel další kamarád, který pro nás měl pravidla k jedné hře, kterou jsme plánovali si vyzkoušet.
Jmenuje se T.I.M.E Stories. Jedná se o jakýsi scénář, kde se na začátku hráči nacházejí v místnosti (připomíná to Animus z počítačové hry Assassin's Creed), kde se nachází člověk seznamující hráče s jejich úkolem. Poté se dostanou do psychiatrické léčebny, kde musejí hledat v jednotlivých místnostech indicie a předměty, které užívají na jiných místech, aby se dozvídali víc a víc informací a dokázali vyřešit danou misi.
Popsal jsem ji jen v pár větách, nechci se u ní zastavovat, jelikož po prvním herním sezení by mé řádky určitě nebyli nejmoudřejší, jelikož jsme ve hře úspěšně tápali. Každopádně se jedná o unikátní herní režim, se kterým jsem se zatím v jiné hře nesetkal a pro ty, kteří miluji adventury bych to určitě doporučil.

Je jen jedna a to docela podstatná věc, kterou bych jí vytknul. Poté, co hráči odehrají ten jeden scénář, který hra přináší, už pro ně nemá žádný užitek, jelikož vědí kam jít, co dělat a tím pátem hra ztrácí veškerý smysl. Naštěstí společnost, která hru vytvořila, neztrácí čas a vytváří další a další scénáře, což alespoň maličko kompenzuje tuhle nevýhodu.

Rozhodně pokud máte možnost (i bez nákupu), vyzkoušejte tento nový herní zážitek a kdo ví, třeba Vás to pak přinutí do hry investovat a radovat se z každého nového scénáře který vyjde :))


Cluedo

22. března 2017 v 9:09 Pro začínající
Taky určitě chodíváte na nákupy a všímáte si všemožných věrnostních akcí, které nabízejí. Ve většině případů se jedná o nádobí a potřeby do kuchyně. Není tomu ale tak dávno, co jeden obchodní řetězec rozjel svoji věrnostní kampaň, kde nabízel společenské hry od společnosti Hasbro. A tak jsem začal nakupovat a získávat body, abych si mohl vybrat z některých těchto nabízených produktů. Nacházeli se tam většinou známé kousky, jako Monopoly nebo třeba Twister. Nejvíc mě ale zaujalo, tehdy pro mě neznámé, Cluedo.


Kdo zavraždil pana Blacka? To je otázka, kterou si pokládá každý hráč této detektivní hry pro 3 - 6 hráčů. Co je na Cluedu zajímavé je rok vydání. První verze vznikla už v roce 1946. Za tu dobu už vzniklo několik různých verzí v několika různých světech - Harry Potter, Hra o trůny, Sherlock Holmes, ...

Jelikož vlastním jen hru z věrnostní akce, nevím, jak moc je to balení rozdílné oproti tomu, když si to někdo pořídí v normálním obchodě s hrami. V této malé verzi je herní plán, který znázorňuje domov, kde k vraždě došlo. Dále se tu nacházejí karty, které znázorňují postavy, předměty, místnosti a bonusové akce, figurky v šesti různých barvách, šestistěnné kostky a blok pro záznamy hry.

Na začátku hráči umístí herní plán. Do jeho vstupní lokace umístí všechny figurky a to i v případě, že nehraje všech 6 lidí. Figurky znázorňují hlavně jednotlivé postavy na kartách. Vedle herního plánu umístí hromádku akčních karet, která slouží jako jakási pomoc pro vyšetřovatele. Dále se z každé karetní hromádky oddělí jedna postava, jeden předmět a jedna místnost. Tyto tři věci hráli roli ve vraždě, která se v domě odehrála a pro všechny hráče zůstanou zahaleny. Zbytek karet, krom tech akčních, se rozdělí mezi všechny hráče rovným dílem.
Dále se hráči střídají po jednotlivých kolech. Mohou si dělat záznamy do svých bloků, které karty vlastní a které tedy nemohou být účastníky vraždy. Každý z nich se totiž pokládáním dotazů v jednotlivých místnostech v domě snaží dovědět, která postava, jakou věcí a kde v domě zavraždila starého pána. Kdykoliv postava dorazí do místnosti, může hráč vznést podezření v podobě: "Udělal to ten, tím předmětem, v této místnosti?". Další hráč musí dotazujícímu se ukázat jednu ze svých tázaných karet, nebo mu říct, že mu nemá jak pomoci a tak otázka padá na dalšího a to tak dlouho, dokud někdo neodhalí svoji kartu, nebo dokud se nedokáže, že ani jeden z tázaných neskrývá to, po čem se aktivní hráč poohlíží. A na tah se dostává další hráč.
Takto si hráči pokládají otázky a odhalují karty, dokud jeden z nich jako první nevznese konečný verdikt. V případě, že jeho typ bude špatný, vypadává ze hry a už jen odhaluje karty, na které se ostatní během dalších kol táží.
Celou dobu si hráči dělají záznamy o celé hře a odhalených kartách, aby se v celém tom pátrání nakonec nezamotali.

Po přečtení pravidel jsme vypadali všici docela zmateně. Museli jsme do nich při první hře neustále nahlížet. Nakonec jsme hru dohráli a pak i několik dalších případů. Rozhodně je to hra zajímavá, která ale nemusí sednout každému. Je to zas něco úplně jiného, než jsem hrával doteď, ale myslím, že po této věrnostní akci, má doma Cluedo víc lidí :)

Když si zpětně čtu celý článek, přemýšlím, jestli v tom nejsou zmatky :D Snad to bude čitelný a i z tohoto článku si každý udělá nějaký obrázek o tom, co Cluedo vlastně je :)


Hurray!

18. března 2017 v 0:56
Tak jsem se konečně dočkal :) Dneškem mi začíná pěkně devítidenní dovolená, kdy budu mít možnost nevstávat kvůli práci a udělat si den po svém, bez natahování budíku a přemýšlení, co zas budu muset další den vytrpět :D Takže to vypadá, že bych se mohl i malinko víc pošťourat ve svém blogu. Nejspíš věnuju článek některým dalším drobnostem, popřípadě vytvořím novou rubriku pro něco, u čeho bych se chtěl ještě víc pozastavovat v budoucnu.

Momentálně mě napadá, že bych mohl v budoucích dnech napsat něco o "nové", staré hře Cluedo, rozšířit rubriky o další deckbuilderovou záležitost zaměřenou na superhrdiny s názvem Legendary, případně doufám, že během této doby navštívím svoji oblíbenou čajovnu, kde se nechám inspirovat dalším článkem, ale něco určitě zpachtím :)

Případně, pokud se mezi Vámi nacházejí čtenáři tohoto blogu a měli byste nějaký nápad, návrh, či přání, budu jedině rád a když nebudu vědět, budu sbírat poznatky a informace, abych mohl uveřejňovat i další články :)Fluxx

13. března 2017 v 11:09 "Fillerky"

Konečně mám zase jeden den volno. Mám ještě nějakou tu chvíli čas, než vyrazím do ulic a tak jsem přemýšlel, jak ji strávit. Tak jsem se rozhodl vložit sem další příspěvek, i když dnes bude kratší. Z toho důvodu jsem si vybral jednoduchou, rychlou a zábavnou karetní hru Fluxx :)

Fluxx, jak už jsem psal výš, je karetní hra. Je z roku 1997, což už nějakou dobu pamatuje, ale vznikají novější a novější verze, kde herní princip je stejný. Jediné, co se v něm vždy mění, je téma. Vzniká například Zombie Fluxx, Cthulhu Fluxx, Family Fluxx, EcoFluxx, Monty Python Fluxx a podobně. Svoji oblíbenou verzi si najde určitě kdokoliv :)

Fluxx má velice jednoduchá pravidla, která ocení jak hráč, který pravidla ve své skupině vysvětluje, tak jakákoliv skupina, která nemá čas ani náladu na studování pravidel. Herní princip je velice jednoduchý, protože vše, v čem tkví jádro jsou dvě prosté věci. "Líznout si jednu kartu, zahrát jednu kartu" a na tahu je další hráč. Tohle jsou celá pravidla.

O co ale přesně jde. Tím, jak si hráči dobírají nové a nové karty, které musí následně vykládat, se mění tato jednoduchá pravidla.
Fluxx obsahuje různě barevně označené karty, při nichž každá má svůj význam.
Žluté karty jsou karty pravidel, při jejichž vykládání se pravidla vždy nějak změní. Co změnit základní pravidlo, že se budou lízat tři karty, nebo hrát čtyři? Dále je možné změnít to, že každý hráč musí mít na konci tahu prázdnou ruku, a podobně.
Modré karty jsou jednorázové akce, které jak se zahrají, tak se vyhodnotí a jede se dál.
Růžově jsou označeny karty, které jsou důležité pro ukončení hry. Prakticky pojednávají o tom, co hráč musí mít vyloženo, aby vyhrál hru.
Zelené karty navazují na ty růžové, protože slouží k tomu, aby je hráč vykládal před sebe a tvořil takové kombinace, jaké vyžadují růžové.
Černé karty jsou naopak jakýmsi zlem, které se vykládá okamžitě, co si ji hráč lízne a omezují ho k tomu, aby vyhrál, pokud některá jiná pravidla neřeknou jinak.
Červené karty (nevím, jestli jsou ve všech verzích, ale v Cthulhu Fluxx ano) jsou jakýsi protipól růžových a jde o to, co hráči nesmějí mít vyloženo, jinak prohrají všichni.

Z takto barevných karet je tvořen herní balíček a z něj si hráči dobírají, vykládají a snaží se o to, kdo jako první dosáhne podmínek růžových karet. Jediné, co je potřeba dodržovat jsou pravidla, které oni sami víceméně mohou ovlivňovat sami :)

Rozhodně se jedná o rychlou a zábavnou záležitost, kterou si hráči mohou vybrat kdykoliv, kdy nebudou vědět, co čem sáhnout. Někdy je možné, že se pravidla a vše okolo budou měnit tak dlouho, že to rychlá hra nebude, ale není tomu tak vždy. Rozhodně jsem se ale rozhodl ji zařadit jako první do rubriky "fillerek", protože si myslím, že zde má své místo :)

Takenoko

8. března 2017 v 11:39 Pro začínající

Konečně den volna od práce a já sedím a přemýšlím nad tím, o které hře dneska napíšu. Projíždím svoji sbírku a přemýšlím, co teď tak "frčí" ve světě a nakonec mi padlo do oka Takenoko, které se mi tu pyšní veselou a barevnou krabicí :)

Takenoko je rodinná společenská hra, ve které se stáváme zahradniky v bambusové zahradě, kde se skrývá malá, hladová panda. Je pro 2 - 4 hráče a přibližně zabere asi hodinu času. Hra je vhodná pro jakýkoliv věk, takže ať už do party přátel, či do rodinného kruhu je to ideální a zábava :)

Ve hře se nacházejí mimo pravidla také karty hráčů, které jim slouží jako odkládací plocha ale také jako jakási legenda, destičky znázorňující zahradu, barevné dřevěné kostky znázorňující bambus a kanálky a dřevěné žetony hráčů, karty úkolů, žetony pro políčka v zahradě, šestistěnnou kostku s různými symboly a ve finále dvě krásně vymodelované figurky - pandu a zahradníka.

Příprava hry je jednoduchá a rychlá. Hráči nejprve doprostřed stolu umístí základní desku zahrady, na ní umístí zahradníka a pandu. Dále promíchají desky, karty úkolů a tyto komponenty dají na dosah ruky pro všechny hráče. Každý hráč si vezme od každého úkolu jednu kartu. Ostatní komponenty si rozloží také na dosah ruky, nebo nechají v krabici, která má na tyto věci udělané přihrádky. Pro kompletní nachystání si každý hráč ještě vezme svoji kartu a vybere si své žetony.

Hráči se střídají po jednotlivých tazích. K dispozici mají karty úkolů rozdělené na tři typy.
Zahradníkovi úkoly pojednávají o tom kolik bambusů, v jaké barvě a do jaké výšky musíte vypěstovat.
Pandí úkoly znázorňují kolik bambusů a v jakých barvách musíte mít sežráno pandou.
Políčkové úkoly vyžadují to, jak musí být zahrada rozestavěna z různě barevných políček.
Výhodou je, že k některým úkolům může nechtěně dopomoci i soupeř :)

Hráč má k dispozici dvě akce za kolo. Má na výběr rozšiřovat zahradu, zavlažovat jí za pomoci kanálků, pohybovat zahradníkem a pěstovat bambus, pohybovat pandou a ujídat bambus a nebo si dobrat kartu z libovolné hromádky úkolů.

Hráči mají také k dispozici hod kostkou počasí, která má šest různých symbolů (k nahlédnutí níže). Každý z nich má svoji vlastnost, která hráče ovlivňuje během jeho kola.
Slunce - Hráč má k dispozici ještě jednu akci jinou, než ty, které si vybral.
Mrak - Hráč si vybere jeden ze tří žetonů, které může hned nebo později využít v průběhu hry. Žetony napomáhají k tomu, aby si zavlažil jedno z polí, aby ochránil jedno pole od pandy a aby jedno z polí rychleji pěstovalo bambus. Některé tyto žetony jsou vyžadovány i v případě zahradnických úkolů.
Déšť - Hráč může navýšit jeden dílek na libovolném bambusu na zavlaženém poli.
Blesk - Hráč může posunout pandou na jakékoliv pole v zahradě a sežrat jeden z dílků bambusu.
Vítr - Hráč může jednu ze svých vybraných akcí zahrát dvakrát během svého tahu.
Posledním symbolem je pak otazník, který dovoluje vybrat si jakýkoliv z těchto symbolů.


Takto se hráči střídají, staví zahradu, pěstují bambus, "užírají" bambus a plní úkoly do doby, dokud některý z nich nesplní jako první příslušný počet úkolů (v závislosti na počtu hráčů). Ten, kdo bude jako první ještě dostane bonusovou kartu, která mu přičte 2 body k jeho celkovému počtu. Po ukončení hry si všichni hráči spočítají body na splněných úkolech a vyhrává ten, kdo jich má nejvíc... což nemusí být ten, kdo hru jako první ukončí :)

Takenoko je přinejmenším jedna z těch roztomilejších her, která se momentálně hraje a nachází na našem trhu a věřím, že nadchne hráče v jakémkoliv věku. Přichází momentálně s jedním rozšířením, které nám přínášejí i paní Pandovou, ale se kterým nemám zatím zkušenosti.
Pro velké fanoušky Takenoka se na trhu objevila i zvětšená figurka pandy s deštníkem :)

Rozhodně doporučuji alespoň vyzkoušet, popřípadě pokud chcete domů hru, se kterou budete chodit na svá herní sezení, chtít potěšit rodinu, mladší sourozence, nebo děti, s Takenokem snad ani nemůžete šlápnout vedle :)

Už jste dali Takenoku šanci a udělali si svůj názor? Nebo znáte i jiné kousky, které se pyšní svojí roztomilostí? Určitě můžete napsat do komentářů :)

Elder Sign

3. března 2017 v 9:34 Elder Sign

Měli jste chuť hrát cooperativní hru, ale Arkham Horror je moc dlouhý? Nebo že jeho chystání trvá moc dlouho? Nebo zabírá až moc místa? I když jsou všechny uvedený fakta pravdivý, na jeho kvalitě to neubírá :) Tento článek ale tentokrát není věnovaný Arkhamu, ale jeho mladšímu sourozenci ze světa Lovecraftových a cooperativních her. O Elder Signu jsem se rozhodl psát nejen proto, že se jedná o další kvalitní hru z dílny FFG, nejen proto, že oproti Arkhamu je herní systém poněkud "zjednodušený" a tudíž jiný, ale také proto, že mu v této době vychází již 4 rozšíření, které se právě objevuje i na našem trhu.

Elder Sign, u nás hra nese název "Temné znamení", je hra pro 1 - 8 hráčů. Opět je, stejně jako u Arkhamu, možnost hrát ji sólo (ještě jsem se k tomu nedostal :D ). Herní doba je kolem 2 hodin, což je sice dlouhá doba, ale chystání a sklízení Elder Signu tolik času nezabere.A co je na této hře jiného? Celkově celý herní mechanismus. Chybí zde velká herní deska, herní pole je tvořeno čistě jen velkými kartami, které se rozděluji na karty setkání v muzeu a cizí světy. Objevují se tu staří známí vyšetřovatelé z Arkhamu, ale každý z nich má poněkud upravenou schopnost, aby fungovala pro tuto hru. Dále zde máme veškerá kouzla, spojence a vybavení, které také můžeme znát z Arkhamu, karty mýtů a nakonec i naši drazí prastaří, kteří dychtivě čekají na svůj okamžik, aby hráčům pořádně zavařili. Pak tu ale máme velké hodiny, které se po tahu jednotlivých hráčů vždy posunou o 3 hodiny. Kdykoliv odbije 12. hodina, vyhodnocuje se mýtus, který ztěžuje vyšetřovatelům jejich pátrání, ale sem tam jim může i pomoci. Je tu velká karta vstupu do muzea, kde si vyšetřovatelé mohou odpočinout, vyměnit věci za své trofeje, či zkoušet štěstí ve ztrátách a nálezech. Pak se tu ale nachází osm kostek. 6 zelených hráči užívají při běžném vyhodnocování setkání, žlutá, která znázorňuje běžné předměty a červená, která tu je pro unikátní. V poslední fázi se tu objevují různé žetony, například stop, zdraví, příčetnosti, zkázy, monster a temné znamení, které slouží k tomu, aby se prastarý neprobudil ze své dřímoty.

Na začátek hry si hráči vyberou prastarého, vyšetřovatele a rozmíchají od sebe jednotlivé balíčky karet, které hra přináší. V karet muzea sestaví herní plán o šesti kartách. Vše nechají na stole na dosah všem hráčům a hra může víceméně začít. Elder Sign nevyžaduje nějaké velké přípravy, takže jde jen o rozložení jednotlivých balíčků karet, žetonů a to je vše. Prastarý má vždy nějaký efekt, pro celou hru, tak je zapotřebí na to myslet :) Vyšetřovatelé začínají na vstupu do muzea a začíná první hráč. Hra se skládá ze 3 fází.

V první fázi "Pohyb" si hráč vybere, kam přesune žeton svého vyšetřovatele. Buď si vybere jedno ze šesti karet setkání, kam se pohne, nebo v případě, že už se na některém nachází, se může přesunout na jiné, či zpět ke vchodu.
Jako další probíhá "Vyřešení dobrodružství" v případě, že se rozhodl přijít na jednu ze šesti karet. V tuto chvíli hází svými kostkami a snaží se dobrodružství vyřešit. Každá kostka obsahuje různé symboly, které musí odpovídat tomu, co je na kartě dobrodružství. Pokud hráč uspěje a symboly souhlasí s alespoň jedním řádkem symbolů na kartě, může kostky přesunout na dobrodružství a pokračovat v hodu zbylými kostkami. Pokud neuspěje, musí odložit jednu pryč a pokračovat se zbylými. Nakonec buď v dobrodružství uspěje, kartu dostane jako trofej, získá z ní dostupné odměny a nahradí setkání novou kartou z balíčku, nebo neuspěje, karta mu způsobí ztráty a on zůstane na tomto poli, kde se další kolo může pokusit o opětovné házení, nebo se rozhodne jít jinam.
Také může tuto fázi strávit na kartě muzea, kde si může vybrat jednu ze tří akcí.
V poslední fázi hráč přetočí hodiny o 3 hodiny dopředu. Pokud odbije dvanáctá, vyhodnotí se karta mýtu a na tah se dostává další hráč.


V této hře opět jde o to zamezit prastarému to, aby se dostal na náš svět. Zde tech možností není ale tolik. Hráči mají za úkol sbírat "temná znamení" jako odměny z plnění jednotlivých úkolů. Ve chvíli, kdy jako tým nasbírají potřebný počet symbolů, vyhrávají hru. V opačném případě, pokud to nestihnou, prastarý procitne a hráči mají poslední možnost porazit jej v přímém boji.


Elder Sign působí jako jednodušší forma Arkham Horroru, včetně svých komponent. To, jestli ale opravdu jednodušší je, to už musí posoudit sami hráči. Základní hra ano, v případě přídavků pak nabírá na náročnosti. Co se ale týče pravidel, jednodušší, než Arkham, bude. Pokud patříte mezi nadšence této tématiky, určitě bych Vám Elder Sign doporučil. Pokud máte raději hry, kde hlavně kostky hrají svoji roli, vyzkoušejte určitě také :) Já osobně se těším, až vyrazím do obchodu a obohatím sbírku o nejnovější kousek z rodiny Elder Signu :)

Máte zkušenosti s touto hrou, nebo nějakou jí podobnou? Nebo jste spíše fanoušky jiné tématiky? :)