Cluedo

22. března 2017 v 9:09 |  Pro začínající
Taky určitě chodíváte na nákupy a všímáte si všemožných věrnostních akcí, které nabízejí. Ve většině případů se jedná o nádobí a potřeby do kuchyně. Není tomu ale tak dávno, co jeden obchodní řetězec rozjel svoji věrnostní kampaň, kde nabízel společenské hry od společnosti Hasbro. A tak jsem začal nakupovat a získávat body, abych si mohl vybrat z některých těchto nabízených produktů. Nacházeli se tam většinou známé kousky, jako Monopoly nebo třeba Twister. Nejvíc mě ale zaujalo, tehdy pro mě neznámé, Cluedo.


Kdo zavraždil pana Blacka? To je otázka, kterou si pokládá každý hráč této detektivní hry pro 3 - 6 hráčů. Co je na Cluedu zajímavé je rok vydání. První verze vznikla už v roce 1946. Za tu dobu už vzniklo několik různých verzí v několika různých světech - Harry Potter, Hra o trůny, Sherlock Holmes, ...

Jelikož vlastním jen hru z věrnostní akce, nevím, jak moc je to balení rozdílné oproti tomu, když si to někdo pořídí v normálním obchodě s hrami. V této malé verzi je herní plán, který znázorňuje domov, kde k vraždě došlo. Dále se tu nacházejí karty, které znázorňují postavy, předměty, místnosti a bonusové akce, figurky v šesti různých barvách, šestistěnné kostky a blok pro záznamy hry.

Na začátku hráči umístí herní plán. Do jeho vstupní lokace umístí všechny figurky a to i v případě, že nehraje všech 6 lidí. Figurky znázorňují hlavně jednotlivé postavy na kartách. Vedle herního plánu umístí hromádku akčních karet, která slouží jako jakási pomoc pro vyšetřovatele. Dále se z každé karetní hromádky oddělí jedna postava, jeden předmět a jedna místnost. Tyto tři věci hráli roli ve vraždě, která se v domě odehrála a pro všechny hráče zůstanou zahaleny. Zbytek karet, krom tech akčních, se rozdělí mezi všechny hráče rovným dílem.
Dále se hráči střídají po jednotlivých kolech. Mohou si dělat záznamy do svých bloků, které karty vlastní a které tedy nemohou být účastníky vraždy. Každý z nich se totiž pokládáním dotazů v jednotlivých místnostech v domě snaží dovědět, která postava, jakou věcí a kde v domě zavraždila starého pána. Kdykoliv postava dorazí do místnosti, může hráč vznést podezření v podobě: "Udělal to ten, tím předmětem, v této místnosti?". Další hráč musí dotazujícímu se ukázat jednu ze svých tázaných karet, nebo mu říct, že mu nemá jak pomoci a tak otázka padá na dalšího a to tak dlouho, dokud někdo neodhalí svoji kartu, nebo dokud se nedokáže, že ani jeden z tázaných neskrývá to, po čem se aktivní hráč poohlíží. A na tah se dostává další hráč.
Takto si hráči pokládají otázky a odhalují karty, dokud jeden z nich jako první nevznese konečný verdikt. V případě, že jeho typ bude špatný, vypadává ze hry a už jen odhaluje karty, na které se ostatní během dalších kol táží.
Celou dobu si hráči dělají záznamy o celé hře a odhalených kartách, aby se v celém tom pátrání nakonec nezamotali.

Po přečtení pravidel jsme vypadali všici docela zmateně. Museli jsme do nich při první hře neustále nahlížet. Nakonec jsme hru dohráli a pak i několik dalších případů. Rozhodně je to hra zajímavá, která ale nemusí sednout každému. Je to zas něco úplně jiného, než jsem hrával doteď, ale myslím, že po této věrnostní akci, má doma Cluedo víc lidí :)

Když si zpětně čtu celý článek, přemýšlím, jestli v tom nejsou zmatky :D Snad to bude čitelný a i z tohoto článku si každý udělá nějaký obrázek o tom, co Cluedo vlastně je :)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama