Elder Sign

3. března 2017 v 9:34 |  Elder Sign

Měli jste chuť hrát cooperativní hru, ale Arkham Horror je moc dlouhý? Nebo že jeho chystání trvá moc dlouho? Nebo zabírá až moc místa? I když jsou všechny uvedený fakta pravdivý, na jeho kvalitě to neubírá :) Tento článek ale tentokrát není věnovaný Arkhamu, ale jeho mladšímu sourozenci ze světa Lovecraftových a cooperativních her. O Elder Signu jsem se rozhodl psát nejen proto, že se jedná o další kvalitní hru z dílny FFG, nejen proto, že oproti Arkhamu je herní systém poněkud "zjednodušený" a tudíž jiný, ale také proto, že mu v této době vychází již 4 rozšíření, které se právě objevuje i na našem trhu.

Elder Sign, u nás hra nese název "Temné znamení", je hra pro 1 - 8 hráčů. Opět je, stejně jako u Arkhamu, možnost hrát ji sólo (ještě jsem se k tomu nedostal :D ). Herní doba je kolem 2 hodin, což je sice dlouhá doba, ale chystání a sklízení Elder Signu tolik času nezabere.A co je na této hře jiného? Celkově celý herní mechanismus. Chybí zde velká herní deska, herní pole je tvořeno čistě jen velkými kartami, které se rozděluji na karty setkání v muzeu a cizí světy. Objevují se tu staří známí vyšetřovatelé z Arkhamu, ale každý z nich má poněkud upravenou schopnost, aby fungovala pro tuto hru. Dále zde máme veškerá kouzla, spojence a vybavení, které také můžeme znát z Arkhamu, karty mýtů a nakonec i naši drazí prastaří, kteří dychtivě čekají na svůj okamžik, aby hráčům pořádně zavařili. Pak tu ale máme velké hodiny, které se po tahu jednotlivých hráčů vždy posunou o 3 hodiny. Kdykoliv odbije 12. hodina, vyhodnocuje se mýtus, který ztěžuje vyšetřovatelům jejich pátrání, ale sem tam jim může i pomoci. Je tu velká karta vstupu do muzea, kde si vyšetřovatelé mohou odpočinout, vyměnit věci za své trofeje, či zkoušet štěstí ve ztrátách a nálezech. Pak se tu ale nachází osm kostek. 6 zelených hráči užívají při běžném vyhodnocování setkání, žlutá, která znázorňuje běžné předměty a červená, která tu je pro unikátní. V poslední fázi se tu objevují různé žetony, například stop, zdraví, příčetnosti, zkázy, monster a temné znamení, které slouží k tomu, aby se prastarý neprobudil ze své dřímoty.

Na začátek hry si hráči vyberou prastarého, vyšetřovatele a rozmíchají od sebe jednotlivé balíčky karet, které hra přináší. V karet muzea sestaví herní plán o šesti kartách. Vše nechají na stole na dosah všem hráčům a hra může víceméně začít. Elder Sign nevyžaduje nějaké velké přípravy, takže jde jen o rozložení jednotlivých balíčků karet, žetonů a to je vše. Prastarý má vždy nějaký efekt, pro celou hru, tak je zapotřebí na to myslet :) Vyšetřovatelé začínají na vstupu do muzea a začíná první hráč. Hra se skládá ze 3 fází.

V první fázi "Pohyb" si hráč vybere, kam přesune žeton svého vyšetřovatele. Buď si vybere jedno ze šesti karet setkání, kam se pohne, nebo v případě, že už se na některém nachází, se může přesunout na jiné, či zpět ke vchodu.
Jako další probíhá "Vyřešení dobrodružství" v případě, že se rozhodl přijít na jednu ze šesti karet. V tuto chvíli hází svými kostkami a snaží se dobrodružství vyřešit. Každá kostka obsahuje různé symboly, které musí odpovídat tomu, co je na kartě dobrodružství. Pokud hráč uspěje a symboly souhlasí s alespoň jedním řádkem symbolů na kartě, může kostky přesunout na dobrodružství a pokračovat v hodu zbylými kostkami. Pokud neuspěje, musí odložit jednu pryč a pokračovat se zbylými. Nakonec buď v dobrodružství uspěje, kartu dostane jako trofej, získá z ní dostupné odměny a nahradí setkání novou kartou z balíčku, nebo neuspěje, karta mu způsobí ztráty a on zůstane na tomto poli, kde se další kolo může pokusit o opětovné házení, nebo se rozhodne jít jinam.
Také může tuto fázi strávit na kartě muzea, kde si může vybrat jednu ze tří akcí.
V poslední fázi hráč přetočí hodiny o 3 hodiny dopředu. Pokud odbije dvanáctá, vyhodnotí se karta mýtu a na tah se dostává další hráč.


V této hře opět jde o to zamezit prastarému to, aby se dostal na náš svět. Zde tech možností není ale tolik. Hráči mají za úkol sbírat "temná znamení" jako odměny z plnění jednotlivých úkolů. Ve chvíli, kdy jako tým nasbírají potřebný počet symbolů, vyhrávají hru. V opačném případě, pokud to nestihnou, prastarý procitne a hráči mají poslední možnost porazit jej v přímém boji.


Elder Sign působí jako jednodušší forma Arkham Horroru, včetně svých komponent. To, jestli ale opravdu jednodušší je, to už musí posoudit sami hráči. Základní hra ano, v případě přídavků pak nabírá na náročnosti. Co se ale týče pravidel, jednodušší, než Arkham, bude. Pokud patříte mezi nadšence této tématiky, určitě bych Vám Elder Sign doporučil. Pokud máte raději hry, kde hlavně kostky hrají svoji roli, vyzkoušejte určitě také :) Já osobně se těším, až vyrazím do obchodu a obohatím sbírku o nejnovější kousek z rodiny Elder Signu :)

Máte zkušenosti s touto hrou, nebo nějakou jí podobnou? Nebo jste spíše fanoušky jiné tématiky? :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama