Takenoko

8. března 2017 v 11:39 |  Pro začínající

Konečně den volna od práce a já sedím a přemýšlím nad tím, o které hře dneska napíšu. Projíždím svoji sbírku a přemýšlím, co teď tak "frčí" ve světě a nakonec mi padlo do oka Takenoko, které se mi tu pyšní veselou a barevnou krabicí :)

Takenoko je rodinná společenská hra, ve které se stáváme zahradniky v bambusové zahradě, kde se skrývá malá, hladová panda. Je pro 2 - 4 hráče a přibližně zabere asi hodinu času. Hra je vhodná pro jakýkoliv věk, takže ať už do party přátel, či do rodinného kruhu je to ideální a zábava :)

Ve hře se nacházejí mimo pravidla také karty hráčů, které jim slouží jako odkládací plocha ale také jako jakási legenda, destičky znázorňující zahradu, barevné dřevěné kostky znázorňující bambus a kanálky a dřevěné žetony hráčů, karty úkolů, žetony pro políčka v zahradě, šestistěnnou kostku s různými symboly a ve finále dvě krásně vymodelované figurky - pandu a zahradníka.

Příprava hry je jednoduchá a rychlá. Hráči nejprve doprostřed stolu umístí základní desku zahrady, na ní umístí zahradníka a pandu. Dále promíchají desky, karty úkolů a tyto komponenty dají na dosah ruky pro všechny hráče. Každý hráč si vezme od každého úkolu jednu kartu. Ostatní komponenty si rozloží také na dosah ruky, nebo nechají v krabici, která má na tyto věci udělané přihrádky. Pro kompletní nachystání si každý hráč ještě vezme svoji kartu a vybere si své žetony.

Hráči se střídají po jednotlivých tazích. K dispozici mají karty úkolů rozdělené na tři typy.
Zahradníkovi úkoly pojednávají o tom kolik bambusů, v jaké barvě a do jaké výšky musíte vypěstovat.
Pandí úkoly znázorňují kolik bambusů a v jakých barvách musíte mít sežráno pandou.
Políčkové úkoly vyžadují to, jak musí být zahrada rozestavěna z různě barevných políček.
Výhodou je, že k některým úkolům může nechtěně dopomoci i soupeř :)

Hráč má k dispozici dvě akce za kolo. Má na výběr rozšiřovat zahradu, zavlažovat jí za pomoci kanálků, pohybovat zahradníkem a pěstovat bambus, pohybovat pandou a ujídat bambus a nebo si dobrat kartu z libovolné hromádky úkolů.

Hráči mají také k dispozici hod kostkou počasí, která má šest různých symbolů (k nahlédnutí níže). Každý z nich má svoji vlastnost, která hráče ovlivňuje během jeho kola.
Slunce - Hráč má k dispozici ještě jednu akci jinou, než ty, které si vybral.
Mrak - Hráč si vybere jeden ze tří žetonů, které může hned nebo později využít v průběhu hry. Žetony napomáhají k tomu, aby si zavlažil jedno z polí, aby ochránil jedno pole od pandy a aby jedno z polí rychleji pěstovalo bambus. Některé tyto žetony jsou vyžadovány i v případě zahradnických úkolů.
Déšť - Hráč může navýšit jeden dílek na libovolném bambusu na zavlaženém poli.
Blesk - Hráč může posunout pandou na jakékoliv pole v zahradě a sežrat jeden z dílků bambusu.
Vítr - Hráč může jednu ze svých vybraných akcí zahrát dvakrát během svého tahu.
Posledním symbolem je pak otazník, který dovoluje vybrat si jakýkoliv z těchto symbolů.


Takto se hráči střídají, staví zahradu, pěstují bambus, "užírají" bambus a plní úkoly do doby, dokud některý z nich nesplní jako první příslušný počet úkolů (v závislosti na počtu hráčů). Ten, kdo bude jako první ještě dostane bonusovou kartu, která mu přičte 2 body k jeho celkovému počtu. Po ukončení hry si všichni hráči spočítají body na splněných úkolech a vyhrává ten, kdo jich má nejvíc... což nemusí být ten, kdo hru jako první ukončí :)

Takenoko je přinejmenším jedna z těch roztomilejších her, která se momentálně hraje a nachází na našem trhu a věřím, že nadchne hráče v jakémkoliv věku. Přichází momentálně s jedním rozšířením, které nám přínášejí i paní Pandovou, ale se kterým nemám zatím zkušenosti.
Pro velké fanoušky Takenoka se na trhu objevila i zvětšená figurka pandy s deštníkem :)

Rozhodně doporučuji alespoň vyzkoušet, popřípadě pokud chcete domů hru, se kterou budete chodit na svá herní sezení, chtít potěšit rodinu, mladší sourozence, nebo děti, s Takenokem snad ani nemůžete šlápnout vedle :)

Už jste dali Takenoku šanci a udělali si svůj názor? Nebo znáte i jiné kousky, které se pyšní svojí roztomilostí? Určitě můžete napsat do komentářů :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama