Doba Kamenná

14. června 2017 v 11:02 | Attanono |  Pro začínající
Mám před sebou celý volný den a tak toho využiju a vložím sem zase něco ze sbírky společenských her :) Dneska jsem se rozhodl zase pro něco vhodného pro začínající hráče, pro hru s názvem Doba Kamenná, takže si myslím, že bez delšího otálení se na ni mohu rovnou vrhnout :)
Doba kamenná je příjemná a hlavně si myslím, že rodinná společenská hra pro 2 - 4 hráče. Jak už název vypovídá, odehrává se v době Kamenné a každý hráč v ní ovládá svůj kmen, který navádí ke sběru surovin. Má jednoduchý herní systém, ve kterém převážně velikou roli hrají kostky.


Hra obsahuje krásně namalovanou desku, která je rozdělena do několika sekcí. Nacházejí se zde figurky a žetony členů kmene v jednotlivých barvách, destičky hráčů a spousta dřevěných komponent znázorňující jednotlivé suroviny. Dále zde jsou žetonky potravin, nástrojů, destičky s budovami, civilizační karty, kostky, kožený kelímek pro kostky a figurku začínajícího hráče.

Na začátek hry hráči rozloží herní desku a na ni umístí jednotlivé herní komponenty, které jsou k dispozici. Do každé příslušné lokace umístí suroviny, které se v příslušném místě těží (z levé horní části mapy jsou to potraviny, dřevo, jíl, kamení a pod ním zlato). Dále umístí žetonky nástrojů, které slouží k navýšení hodnoty hozených kostek, destičky budov do jednotlivých hromádek po sedmi na příslušná políčka a civilizační karty. Na začátek hry každý hráč dostane 5 členů svého kmene a dvě malé kostičky představující počet bodů (podél herního pole) a počítadlo obilí. Každý kmen dostane na začátek hry 12 potravin, protože každý člen kmene musí po dobře odvedené práci jíst :) A hra je připravena.

Dle pravidel začíná nejmladší hráč, ale určitě si každý herní tým vybere, kdo a jak bude začínat. Každý tah se skládá ze 3 akcí.
První akcí je Umísťování figurek na herní plán. V této fázi si vybere hráč libovolné množství svých členů a umístí je do určitě sekce na herní ploše. Každá s těchto sekcí pojme určité množství figurek v jednom kole, takže zde patří pravidlo "kdo dřív přijde, ten dřív mele" :) Hráč má možnost sbírat potraviny, těžit dřevo, jíl, kamení, zlato. Dále je zde k dispozici jedno políčko pro obdělávání pole, tvorbu nástrojů a dvě políčka v chýši. Nakonec na spodu herní desky má možnost budovat stavby nebo si pořizovat civilizační karty. Tyto dvě věci jsou potřeba k dohrání hry a převážně sbírání bodů, jenomže, než si je bude hráč moci dovolit, nejdříve bude potřebovat svůj tým a spoustu surovin pro jejich pořizování a stavbu :)
Ve chvíli, kdy hráč umístí na jednu vybranou věc jednu, nebo více figurek, bude umisťovat další hráč. Mohou umisťovat vždy jen na jednu vybranou věc, ale nezoufejte, poté, co další hráči takto také umístí jednotky, opět se dostane na Vás a budete moci umisťovat zase na další sekci. Takto umístí hráči střídají, dokud neumístí všechny členy svého kmene.

Druhá akce je Vyhodnocování akcí. V této akci hráči jeden po druhém řeší vše, co dělá jejich družina na herním plánu. To, v jakém pořadí hráč jednotlivé figurky vyhodnotí, je libovolné.

U sběru surovin a potravy je potřeba hodu kostek. Co člen, to jedna kostka a každá surovina má svoji hodnotu. Čím větší hody, tím více surovin.
Jednotky na poli přináší každé kolo navýšení produkce potraviny, takže čím větší hodnota pole, tím méně bude potřeba posílat lovce pro potravu :)
Jednotka, která tvoří nástroje, přinese svému majiteli postupně nástroje v hodnotě 1 až 4. Tyto nástroje může majitel kmene každé kolo využít k tomu, aby některý z hodů navýšil o hodnotu nástroje, což mu může přinést nějakou surovinu navíc.
Jednotky na chýši přinesou hráči nového člena kmene (víc k tomu není asi co říct :) ).
Jednotka na některé civilizační kartě nabádá majitele k tomu, aby zaplatil určité množství nepotravinových surovin k zaplacení, díky čemuž získá příslušnou kartu. Ta mu buď přinese nějaký okamžitý efekt, nebo nějaký kulturní rozvoj, která mu přinese body na konci hry. Každý z těchto karet má další hodnotu, která na konci hry přinese hráči bonusové body za určité věci, které má.
Nakonec jsou zde budovy. Stavitel, po zaplacení požadovaného množství surovin, postaví na majitelově hrací desce dům a přinese mu tím herní body.

Poslední akcí je Nakrmení kmene. V této části musí hráč nakrmit celý svůj tým. Za každou figurku odebere jednu potravinu. Pokud nedokáže nakrmit svého člena, za každého hladového klesne do mínusu 4 body.

Po této fázi se doplní vyprodané civilizační karty a ty, které zůstaly z předešlého kola se přesunou na prázdná políčka (aby se jejich cena snížila). Také je třeba viditelně nastavit žetony nástrojů, aby bylo jasno, že se další kolo mohou zase použít. Nakonec se přesune figurka prvního hráče následujícímu a začíná další kolo.

Hru je možné zakončit dvěma způsoby:
- Jedna z hromádek budov je prázdná, takže poté, co hráč odkoupí poslední budovu z jedné hromádky, dojede se celé kolo do konce, ale tím hra končí.
- Balíček civilizačních budov je prázdný, takže poté, co po doplnění civilizačních karet nejsou zaplněna všechna políčka, hra končí.

Nakonec hráči spočítají všechny své body. K tomu jim slouží ohraničení herního pole, kde v průběhu hry započítávají získané body. Nakonec přičtou bonusové body z civilizačních karet a jak je známo, hráč s nejvyšším počtem bodů vyhrává :)

Doba kamenná má zepár přídavků. Některé, nebo možná všechny, jsou na našem trhu již k nesehnání, což zamrzí :( ale samotná hra se nachází i v prodejnách, které nejsou na deskovky zaměřeny - já si svoji pořídil v knihkupectví :) Pro ty nejmladší hráče ale v loňském roce vyšla Junior verze, kde je herní deska a vše okolo zmenšeno a upraveno opravdu pro ty mladší nadšence.

Hra jako taková je na vysvětlení jednoduchá a zábavná, hlavně v rodinném kruhu. Pokročilejší hráče možná ani tak nenadchne (je opravdu jednoduchá a já ji rád řadím k těm hrám, které bych vytáhnul před ty, kteří nejsou tomuto koníčku zasvěceni), ale věřím, že ty mladší určitě, takže pokud přemýšlíte nad něčím pro své nejmladší. Přesto se jedná o pěkný kousek a věřím, že si stále najde spoustu příznivců :)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama