Summoner Wars: Války vyvolávačů

11. června 2017 v 19:41 | Attanono |  Pro pokročilejší
Tak po takové delší pauze jsem se konečně zase odhodlal a dostal se k tomu, abych napsal něco nového, dalšího na svůj blog. Za celou tu dobu ani nebylo tolik možností si něco zahrát, protože se pořád s partou míjíme, co se volna týče :( Takže takový menší herní absťák, ale za nedlouho by měl přijít takový menší, herní víkend, tak už se těším :) Pořídil jsem si deskovou hru RELIC, sci-fi hra, která byla vytvořena na bázi Talismanu, o kterém jsem tu už psal, takže ji během víkendu vyzkoušíme a určitě se dostanu k jejímu popisu i zde :) Ale abych se dostal k dnešnímu článku, po dlouhém přemýšlení, co dalšího sem vložím a jakým způsobem o tom promluvím jsem se rozhodl pro, u mě méně hranou hru, Summoner Wars: Války vyvolávačů...

"Byl to Ret-Talus, pán Padlého království, kdo našel první Kámen vyvolávání. Síla Kamene vstoupila do srdce tohoto temného krále a on se stal prvním Vyvolávačem. Po tisíc let trvala jeho hrůzovláda, kdy pomocí vyvolaných stvůr terorizoval celý svět Itharie a nikdo mu v tom nedokázal zabránít.
I když do boje proti němu vytáhly celé armády, síla Kamene byla tak velká, že Ret-Talus zůstával neporažen."

Těmito slovy začíná úvod do pravidel této karetní, kostkové hry pro dva hráče. Ve hře se každý z hráčů ujme jednoho balíčku, které jsou zde k dispozici a dostanou se do role vyvolávačů, kteří se celou hru snaží o to, aby za pomoci svého vojska udolal nepřátelského vyvolávače. K tomu musí vysílat armádu jednotek, sesílat karty událostí, doplňovat svůj balíček magie a hlavně bránit hlava nehlava svého vůdce :)
V balení, které můžete vidět na obrázku se nacházejí dva balíčky - Fénixoví Elfové a Orkové z Tundry. Co se týče vymýšlení národů, opravdu si s tím tvůrci vyhráli v některých případech. Každý z těchto dvou balíčků funguje na svém vlastním principu. Dále se zde nachází papírová herní podložka, která připomíná šachovnici. Na této herní "desce" se podle návodu každého národu rozmístí jednotky v čele s vyvolávačem. Nakonec se tu nacházejí hrací kostky, které zde hrají také velkou roli a žetony zranění, aby bylo jednoduše znázorněn stav zdraví jednotek hráčů.

Každý herní balíček tvoří vyvolávač, spousta běžných jednotek doplněné o tři hrdinské, silnější jednotky. Každá z těchto karet má svoji vyvolávačí cenu, způsob útoku (na blízko, na dálku), sílu, životy a schopnost. Balíček doplňují karty událostí, které mají svoji schopnost a mezi které patří i karty zdí, které jsou potřebné jako prostor pro vyvolávání jednotek - bez zdí se nemají kde objevit. Tohle všechno tvoří cca 34 kartové balíčky, každý navíc doplněn o přehledovou kartu, kde jsou hráči invormováni o rozestavění jednotek na začátek hry a o počtu karet událostí nacházejících se v jejich balíčku.

Vše potřebné hráči v balení najdou a proto může hra začít :) Po rozložení jednotlivých karet do bojiště se hodem kostky rozhodne, kdo z hráčů vybere toho, kdo hraje jako první *.

Každé kolo se skládá z několika fází. Jako první si hráč dobere tolik karet, aby jich měl v ruce 5. Pokud si nemá už co dobrat, musí pokračovat ve hře jen s tím, co na ruce a v herním poli má.
Dále následuje fáze vyvolávání jednotek. K tomu je potřeba magického balíčku. Ten hráč získá tím, že bude zabíjet jednotky, které jako poražené budou padat pod jeho kontrolu na hromádku a tou je právě "magický balíček". Každá jednotka si odebere tolik karet z tohoto balíčku, kolik je její cena vyvolání. Karty z magického balíčku se odhazují na odkládací balíček. Vyvolaná jednotka se může objevit pouze vedle zdi na herním poli.
Třetí fází je Hraní karet událostí. V tuto chvíli mohou hráči hrát z ruky karty událostí, včetně zdí, které může umístit kamkoliv na herní pole, do své poloviny bojiště. Zahrané karty událostí se poté odloží na odkládací balíček.
Další fází je Pohyb jednotek. Hráč může ve svém tahu pohnout až třemi jednotkami až o dvě políčka. Nemohou procházet přes pole s jinými jednotkami a zdmi a svůj pohyb také musí ukončit na volném poli. *První hráč začíná až touto fází s tou výjmkou, že v prvním tahu smí posunout pouze dvěma jednotkama.
Fází pět je útok. Hráč může během svého taku útočit až třema jednotkama. Ty, které útočí na blízko, musí stát vedle jednotek, na které útočí. Ty, které mají boj na dálku, mohou útočit až tři pole v přímém směru. Jednotky také mohou útočit na zdi, což je někdy složitější, protože zeď má nejvíc životů ve hře, ale i tohle je možnost, jak nepříteli znepříjemnit hru :)
Boj probíhá za pomoci kostek. Každá jednotka má pro svůj útok určité číslo, dle kterého hráč pozná, kolika kostkami bude házet. Každý hod, který znázorňuje 3, 4, 5 a 6 je považován za úspěšný a udělí jedno zranění jednotce, na kterou je útok páchán. Pokud jednotka přežije, udělí se na ni tolik žetonů zranění, kolik ji bylo uděleno, pokud vůbec nějaké bylo, protože i při tak velké šanci se často stane, že ty kostky né a né padnout :) Když je jednotka poražena, přesune se útočícímu hráči na magický balíček.
Poslední, šetou fází, je Doplnění magického balíčku. Jediná možnost, jak si může hráč i v případě neúspěchu v boji doplňovat svůj magický balíček. V této fázi hráč vybere (nemusí) kolik chce karet ze své ruky a odloží je na tento balíček. Vzdá se sice některých karet, ale díky této fázi si dolízne v dalším tahu nové karty, popřípadě může konečně vyvolat to, o co se už dlouho třeba snaží :) no a jak je zvykem, na tahu je další hráč.

A tak dlouho se budou v těchto fázích hráči střídat, dokud jeden druhýmu neporazí jeho vyvolávače :)

Bojíte se, že se tyto balíčky musí rychle ohrát? Naštěstí vznikly další balíčky, které tuto hru rozšiřují. V první řadě je důležité zmínit základní sady z nichž jedna je tato, o které jsem dneska psal a další je pak Guild Dwarfs vs. Cave Goblins, který vznikl (zatím?) v anglickém jazyce.
Pak je hra rozšířena o jednotlivé další národy jako je "Padlé království" plné nemrtvých, "Pralesní elfové", "Rebelové" a spousta dalších. Každý založený na jinou funkci, ale všechny plné síly k tomu, aby porazili nepřátelského vyvolávače. Nepřeloženo je spousta dalších balíčků pod názvy "Second Summoner", což ukažuje na existující národy, ale s novými kartami a vyvolávači a dále pak kombinace existujících národů. Jestli budou někdy přeloženy, toť otázka.
V poslední fázi existuje Mistrovská sada, která obsahuje pevnou herní desku a balíčky šesti národů, které se zvlášť koupit nedají.
Pokud Vás tato hra zaujala, ale u stolu se Vás schází více, je zde i možnost pro hru 4 hráčů. Je akorát zapotřebí dvou základních sad, popřípadě mistrovská sada doplněná o další herní desku, které prodejny s deskovými hrami prodávají i zvlášť. Takto jsem zatím neměl možnost to vyzkoušet, ale rozhodně to může být zajímavé zpestření hry :) A co se týče financí, dle mého názoru, je vše pěkně a snadno dostupné.

A to je možná vše, co bych k této hře napsal. Je to rozhodně zajímavá záležitost, hlavně pro ty, kteří rádi hrají hry pro dva hráče :) Rozhodně si myslím, že za zkoušku nic nedáte, když si tuto hru zahrajete a kdo ví, třeba se stane příjemným společníkem pro dlouhé chvíle :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama