Listopad 2017

Novinky

29. listopadu 2017 v 8:04 | Attanono
Tak jsem se po dlouhé době rozhodl pro nějaký nový článek. Jsou to skoro 4 měsíce od posledního článku, ale vesměs za to může situace, která se přihodila v osobním životě, není to tím, že by se mi psát nechtělo. Každopádně jsem opět zasedl a pokusím se něco zkomolit :) Za tu dlouhou dobu se totiž přihodila spousta věcí nejen u mě,
ale i ve světě deskových her, alespoň co mám možnost zjišťovat všude možně na internetu. Dneska, protože mě zachvíli čeká pracovní nasazení, jen napíšu pár drobností a novinek za tyto poslední měsíce, které mě opravdu zaujali :)


Asi největší nadšení (a snad né chvilkové) mám ze hry z dílny Fantasy Flight Games. Zatím jsem
neměl možnost si ji vyzkoušet, ani ji vidět, zatím jsou na ni jen na některých internetových obchodech možnosti předobjednání, ale postupně vycházející zprávy dávají jasně najevo, že brzy vyrazí na pulty a do skladů obchodů. Jedná se o jednu z mnoha srdečních záležitostí, která doposud vycházela jen jako počítačová hra, nyní předělána do deskové podoby -
Fallout. Hra z post-apokalyptické budoucnosti, která nám představuje zemi jako zničené místo, kde vládnou různé skupiny nájezdníků, mutantů, ghůlů a v neposlední řadě i lidí. Co od hry čekat je nejspíš zatím ve hvězdách, ale věřím tomu, že jelikož se toho ujali právě FFG, bude to stát za to! :)

Co se na pultech objevilo během posledních týdnů a měsíců a je to ve spojitosti s tím, co už jsem tu popisoval za hry, tak věřím, že by opravdu mohli stát za to noví Osadníci z Katanu, tentokrát pod názvem Catan - Big Box, se kterou si její tvůrci pěkně vyhráli. Její cena je sice ve vyšších zónách, což né každý bude chtít dát právě za osadníky nějakých patnáct set. Do big boxu ale kromě základní hry bylo přidáno několik dalších vylepšení pro hru. V první řadě se tam nachází rozšíření pro 5. a 6. hráče, což řeší problém s tím, pokud máte chuť na Osadníky a je vás u stolu poněkud více, což tento problém jsme řešili zrovna o víkendu :) Jako další novinkou, vylepšením, doplňkem... jak chcete ( :) ), jsou dva scénáře, které se dají hrát od tří až v těchto šesti hráčů, což také hru posune zase malinko nahoru, pokud jsou obyčejní Osadníci ohraní. V poslední fázi se tu objevuje hrací deska představující s mapami Německa a Mallorci. Proč tedy si neosidlovat naše sousedy, nebo v tomto zimním období malinko teplejší místa španělského ostrova :) Úplně nakonec se tu objevují figurky symbolů měst, což bez samotné koupě - nebo prohledáním internetu - snad ani nezjistím, k čemu slouží :D Určitě ale pro fanoušky Osadníků a stejně tak pro ty, kteří hledají nějakou příjemnou společenskou hru, kterou mohou vzít do jakékoliv společnosti si myslím, že by se tento doplněk dal jen doporučit a věřím, že to bude stát za to :) Né náhodou jsou Osadníci stále mezi TOP, co se týče deskových her vůbec :) Co se na závěr ještě Osadníků týče, vyjde z dílny FFG základní hra Osadníků s motivy oblíbeného seriálu Hra o trůny, takže pokud Vás doteď osadníci nezajímali, fanoušci GOT si ji nyní mohou vyzkoušet s tímto zaměřením.

Když už jsem psal o jednom velkém rozšíření, za zmínku bude možná stát i to, že ještě jedna slavná hra vydala své rozšíření s poněkud větší krabicí. Carcassonne Big Box 2017. U Carcassonne se stává poněkud zvykem, že rok co rok vychází veliké dárkové balení. Nemohu říct, jestli bych jej doporučil, či ne, protože minulý rok bylo takové, letos je makové, příští rok může... nebo spíše bude zase jiné. A kupovat si každý rok Big Box s očekáváním, že tam bude pokaždé něco jiného, to z hlediska finančního v tomto případě nemá nejspíš smysl. Každopádně pro tento rok je balení krásně obohaceno :) Kromě základní hry se totiž v balení nachází ještě 11! rozšíření. Některá jsou veliká a to jsou Hostince a katedrály a Kupci a stavitelé, ale většinou se jedná o drobnosti, které se už ale špatně shánějí :) Na druhou stranu spousta přídavků zrovna v případě Carcassonne napomáhá k vytvoření pěkného chaosu na stole. Přesto pokud máte tuto hru rádi a jste ve fázi, kdy máte jen základ, proč se nezamyslet zrovna nad tímhle rozšířením :)

Pro fanoušky kostkové hry Bang! vyšel malý přídavek Old Saloon, který přináší nové žetony, nové karty a dvě nové kostky. Přídavek přináší nové postavy, ale hlavně nové role. Určitě se jedná o věc, kterou by fanoušci této kostkovky měli mít.


Fanoušci karetní hry Arkham Horror LCG nejspíš není třeba upozorňovat na to, že už vycházejí nové a nové přídavky pro scénář Path to Carcossa. Že FFG každý měsíc vyhodí vždy další část této pěkně provedené karetní hry, to už si určitě zájemci zjistili sami a hlavně já se přesvědčil na vlastní kůži, když některé tyto přídavky se stávají hůře sehnatelnými. Ale u kvalitní hry se není čemu divit. Této hře určitě taky nějaký článek věnuji :)

Pro fanoušky her s tématikou Zombií a konkrétně Dead of Winter (u nás pod názvem Zima mrtvých) vycházejí hned dva přídavky. Jeden z nich je přeložený první přídavek hry, druhý vychází v originálním jazyce. Přiložený a první český přídavek Zimy mrtvých pod názvem Dlouhá noc do hry přináší nové postavy, lokace a spoustu dalších věcí. Novinkou a na co si hráči budou muset dávat pozor, to budou bandité a hrůzy z továrny Raxxon. Druhý přídavek, který bych chtěl představit je přídavek s názvem Warring Colonies, který podle mě přinese hru úplně na novou úroveň. Hra může být až pro 11 hráčů a vypadá to, že v ní půjde o to, že hráči budou tvořit dva týmy, které si navzájem půjdou po krku v této nehostinné zemi, kde pro každého je tech zdrojů zkrátka málo.

Jako další představím novinky pro hru Legendary. Jako nový vyšel menší přídavek Spider-man Homecoming, který přináší nové karty, schopnosti, hrdiny i záporáky, hlavně vše s obrázky z nového stejnojmenného filmu. A hned byl oznámený i další, na kterým Upper Deck Entertainment pracují a to Marvel Champions, ve kterém se nachází (alespoň pro mě) spousta nových hrdinů, se kterými jsem se zatím nesetkal.

Na závěr se musím podělit o svůj poslední objev v posledních dnech. Základní hru už jsem tu představoval, jedná se o karetní hru Dominion, který si myslím, že mezi deckbuilderové stále patří mezi nejvýše umístěné. Ono, kdyby to nebyla pravda, nejspíš by ji nově nevyšel už 11. přídavek, že ano :) Nocturne, jak se přídavek jmenuje, přináší do hry spoustu nových mechanik a ty mě opravdu zaujali. Až se jednoho krásného dne dokopu k rozšíření Dominionu, určitě bude patřit mezi ty, po kterých se poohlédnu :)


Takže doufám, že jsem nabídl alespoň něco málo novinek, popřípadě Vás nakopnul k tomu se nad některou zamyslet :) Příště zase článek věnuji nějaké konkrétní hře a tentokrát to nebude až za 4 měsíce :)